Nowy Szpital w Świeciu może pochwalić się zakupem aparatu RTG

Nowy Szpital w Świeciu może pochwalić się zakupem aparatu RTG

Świecie jest miastem, które bardzo poważnie traktuje zdrowie i medycynę. Niedawno mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu przy kawie z lekarzami, a dzisiaj dowiadujemy się o nowym sprzęcie, który trafił do Nowego Szpitala. Mowa o aparacie RTG, który będzie wykorzystywany do robienia prześwietleń.

Szpital potrzebuje sprzętu

Otrzymanie aparatu RPG to świetna wiadomość, ale to oczywiście nie wszystko. Szpital potrzebuje bardzo dużo takich urządzeń, aby móc zapewnić kompleksową opiekę swoim pacjentom. Wciąż brakuje pieniędzy na to, aby zaspokoić wszystkie potrzeby społeczeństwa. A przecież zdrowie nie jest zachcianką dla bogaczy tylko czymś, czego potrzebujemy my wszyscy. Czy sytuacja będzie kiedyś na tyle stabilna, że nie będziemy musieli martwić się brakiem odpowiedniej opieki medycznej?

Czym jest RTG?

RTG to nic innego jak medyczne wykorzystanie promieni rentgenowskich, zwanych inaczej promieniami X. Badanie, które potocznie nazywamy prześwietleniem, jest nieinwazyjne i pozwala nam wykryć wiele różnych nieprawidłowości, które mogą się pojawić w naszych narządach wewnętrznych.

Kiedy potrzebujemy skorzystać z aparatu RTG?

W jakich sytuacjach promienie rentgenowskie okazują się konieczne (a w każdym razie bardzo przydatne)? Na pewno wtedy, gdy pojawiają się podejrzenia co do choroby któregoś z naszych narządów wewnętrznych. Dzięki „prześwietleniu” jesteśmy w stanie mniej więcej dowiedzieć się, co nie tak dzieje się w naszym ciele.

Przykładem może być prześwietlenie płuc, na które kieruje nas lekarz, gdy nasz kaszel wydaje się podejrzany. Zwykle w takich sytuacjach pojawia się podejrzenie zapalenia płuc, z którym nie ma żartów. Nawet jeśli jego objawy mogą się wydawać stosunkowo lekkie, to komplikacje potrafią poważnie zaleźć za skórę. Lepiej więc wykryć je już na samym początku i bezzwłocznie przejść do leczenia.

A co z urazami kręgosłupa?

RTG przydaje się również przy problemach z kręgosłupem. Czasem jednak to za mało i potrzeba dużo potężniejszej maszyny. Takim mocarnym urządzeniem jest oczywiście rezonans magnetyczny, którzy ma dużo większe możliwości od zwykłego prześwietlenia promieniami X. Dlatego to lekarz musi zadecydować, co akurat pacjentowi jest potrzebne.