Nowy Szpital w Świeciu przeciwdziała ubóstwu menstruacyjnemu

Nowy Szpital w Świeciu przeciwdziała ubóstwu menstruacyjnemu

Rzadko poruszany problem ubóstwa menstruacyjnego, czyli braku dostępu do środków higienicznych dla kobiet podczas okresu, został podjęty przez Nowy Szpital w Świeciu. W ramach tej innowacyjnej inicjatywy, placówka medyczna zdecydowała się na instalację czterech skrzynek pełnych niezbędnych artykułów higienicznych dla pacjentek.

Ubóstwo menstruacyjne dotyczy sytuacji, kiedy dziewczęta i kobiety nie są w stanie zapewnić sobie środków higienicznych w czasie swoich cykli miesięcznych. Prawdopodobnie prawie pół miliona kobiet w Polsce nie ma wystarczających środków na zakup podpasek lub tamponów.

Agnieszka Dylik-Małecka, lekarka z Nowego Szpitala w Świeciu, zwraca uwagę na jedną z konsekwencji tego problemu: „Niedostępność produktów higienicznych jest jednym z powodów, dla których dziewczynki w wieku szkolnym rezygnują z udziału w zajęciach szkolnych lub sportowych”.

Dane statystyczne pokazują drastyczną skalę problemu – około 21% uczennic musi opuszczać lekcje z powodu braku podpaski. Co więcej, aż 10% z nich nie decyduje się nawet na opuszczenie domu z tego samego powodu.

Jednakże, jak informuje Nowy Szpital w Świeciu, ubóstwo menstruacyjne to nie tylko brak dostępu do środków higienicznych. Ten termin obejmuje również niedostatek edukacji na temat miesiączki. Niewiele mniej niż połowa rodzin (42%) nie rozmawia o tym naturalnym procesie w domu, a 43% nastoletnich dziewcząt unika omawiania tematu okresu ze swoim ojcem.