Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Gdy podstawowe badania diagnostyczne, oraz wywiad lekarski nie dają jasności co do przyczyny pogorszenia stanu zdrowia. Wówczas lekarz decyduje o poszerzeniu diagnostyki. Nieoceniony w wykrywaniu wszelkich zmian w organizmie człowieka jest rezonans magnetyczny. To nieinwazyjne, bezbolesne badanie, pozwala zdiagnozować nawet tak najbardziej skomplikowane organy takie jak serce czy mózg. Sprawdź, czym dokładnie jest badanie MR i gdzie możesz je wykonać.

Nowoczesna diagnostyka

Bywają sytuacje, kiedy nie potrafimy wyjaśnić pogorszenia naszego samopoczucia. Gdy nasz organizm daje nam niejasne sygnały, udajemy się do specjalisty. Jednak nawet najlepsi lekarze nie są w stanie postawić jednoznacznej diagnozy, bez szczegółowych badań. W przypadku podejrzeń m.in. zwyrodnień kręgosłupa, niewyjaśnionych zawrotów głowy, czy pogorszenia widzenia lekarz zleca wykonanie rezonansu magnetycznego. Takie badania pozwala zlokalizować najmniejszą zmianę w organizmie. Dzięki wczesnemu wykryciu nawet poważnych chorób dajemy sobie szanse na długie i zdrowe życie. To bardzo istotne, by nie bagatelizować żadnych objawów, jakie u siebie zauważymy. Z pozoru niewinne mdłości, zawroty, czy bóle głowy mogą sygnalizować poważne zagrożenie, takie jak tętniaki głowy.

Ból głowy – czy to już tętniak?

Każdy z nas niejednokrotnie borykał się z bólem głowy. Zazwyczaj odczuwamy go podczas infekcji górnych dróg oddechowy, po ciężkim dniu w pracy, bądź przy zmianie pogody. Jednak zdarza się, że taka dolegliwość może mieć znacznie poważniejsze źródło. Tętniaki głowy to patologiczne zmiany w strukturach ścian naczyń krwionośnych. Pod wpływem ciśnienia krwi, powstanie wybrzuszenie wypełnione krwią. Dlatego też tętniaki często nazywane są „tykającymi bombami”, właśnie ze względu na swoją formę, a także zagrożenie, jakie za sobą niosą. Przyczyny powstawania tego typu zmian wciąż są badanie. Jednak za najpowszechniejsze uznaje się wrodzone wady naczyniowe, miażdżyce, a także nadciśnienie tętnicze oraz niektóre zakażenia. Pacjenci, u których wykryto tętniaka głowy, wcześniej skarżyli się na nawracające silne bóle głowy, zamglone widzenie, mdłości, ogólne osłabienie oraz opadającą powiekę. Takie objawy powinny jak najszybciej zostać zgłoszone neurologowi. Lekarz po szczegółowym wywiadzie, skieruje pacjenta na rezonans głowy.

Rezonans magnetyczny

Działanie rezonansu magnetycznego opiera się na polu magnetycznym oraz na falach radiowych. Rezonans wykorzystuje magnetyczne właściwości protonów w naszym ciele. Dzięki temu komputer tworzy przekrojowy obraz medyczny. Cały proces jest całkowicie nieodczuwalny dla pacjenta. Podczas całego badania, znajduje się on cały czas w pozycji leżącej. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, ze względu na brak szkodliwego promieniowania jest on bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży. Ze względu na głośną pracę rezonansu, pacjent otrzymuje słuchawki w celu wyciszenia badania, a tym samym zwiększenia komfortu. Bardzo istotne jest, by podczas obrazowania nie mieć na sobie żadnych metalowych elementów garderoby. To mogłoby zakłócić przebieg badania, a także stwarzać zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Należy także pamiętać, że niektóre wszczepione implanty, mogą wykluczyć nas z badania rezonansem magnetycznym. Dlatego należy poinformować pracowników placówki o wszelkich przebytych zabiegach oraz operacjach.

NFZ czy prywatnie?

Badanie rezonansem jest w Polsce refundowane, trzeba jednak mieć na uwadze wydłużony czas oczekiwania na swój termin. W zależności od miasta może to być od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W przypadku podejrzeń poważnych chorób warto udać się do prywatnej placówki. Wówczas czas realizacji będzie zdecydowanie krótszy. Pamiętajmy, że bez względu na jaką formę badania się zdecydujemy, musimy mieć ze sobą skierowanie od lekarza specjalisty. Sprawdź terminy www.citomed.pl