Co to jest homocysteina i jak wpływa na organizm człowieka?
Homocysteina jest substancją, którą organizm potrzebuje do przeprowadzenia niektórych procesów. Jednak jej zbyt wysoki poziom jest szkodliwy i może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Zobacz, co to jest homocysteina i czym grozi jej nadmiar.
Czym jest homocysteina?
Homocysteina to siarkowy aminokwas. Powstaje on w organizmie człowieka w procesie demetylacji metioniny, która również jest aminokwasem. Do tego procesu potrzebne jest białko pochodzenia zwierzęcego.
Homocysteina jest potrzebna organizmowi człowieka do regeneracji tkanek. Ma również wpływ na procesy krzepnięcia krwi. Jednak przynosi ona korzyści tylko wówczas, gdy utrzymuje się na optymalnym poziomie.
Prawidłowy poziom homocysteiny
Prawidłowy poziom homocysteiny powinien utrzymywać się między 5 a 15 µmol/l. Już niewielkie wahania – zwłaszcza w górę – mogą spowodować zaburzenia. Dotyczą one przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego.
Jak badać poziom homocysteiny?
Poziom homocysteiny można sprawdzić przy pomocy badań laboratoryjnych krwi. Nie są one skomplikowane – wystarczy pobranie niewielkiej próbki krwi. Nie wymagają hospitalizacji i są wykonywane niemal w każdym laboratorium medycznym.
Poziom homocysteiny od czasu do czasu powinny zbadać wszystkie osoby. Regularne kontrole są wskazane w następujących sytuacjach:
- stan po zawale mięśnia sercowego,
- zdiagnozowana choroba układu sercowo-naczyniowego,
- niewydolność nerek.
- stwierdzony niedobór witamin z grupy B.
O regularnych badaniach muszą pamiętać również osoby będące w grupie ryzyka chorób układu krążenia.
Jak podwyższona homocysteina wpływa na organizm?
U osób z podwyższonym poziomem homocysteiny rozpoznaje się hiperhomocysteinemię. Jest to niebezpieczny stan, ponieważ źle wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Homocysteina ma działanie prozakrzepowe. Oznacza to, że sprzyja agregacji płytek krwi i tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji rozwija się miażdżyca, a tym samym wzrasta ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu lub zawału serca.
Jak zmniejszyć poziom homocysteiny?
Na początek należy zacząć od zmiany stylu życia. Konieczne jest porzucenie nałogów, a także wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie można zapomnieć też o regularnej aktywności fizycznej.
Poziom homocysteiny we krwi można wyregulować również odpowiednią podażą witamin z grupy B. Mowa szczególnie o kwasie foliowym, kobalaminie i pirydoksynie. Do diety trzeba włączyć pożywienie, które jest ich źródłem. Można również wesprzeć się suplementami diety.