„1410” – Wystawa inspirowana „Bitwą pod Grunwaldem” w zamku krzyżackim w Świeciu

„1410” – Wystawa inspirowana „Bitwą pod Grunwaldem” w zamku krzyżackim w Świeciu

Zamek krzyżacki w Świeciu od 4 maja stał się miejscem wystawy zatytułowanej „1410”. Ekspozycja koncentruje się głównie na olbrzymiej kopii arcydzieła Jana Matejki, czyli „Bitwy pod Grunwaldem”, ale również można tam zobaczyć nowoczesne ujęcia tego historycznego starcia.

Michał Goliński, reprezentujący Centrum Kultury w Świeciu, zaprasza na wystawę, która potrwa do 31 sierpnia. – Prezentujemy nie tylko imponującą kopię „Bitwy pod Grunwaldem” autorstwa Jana Matejki, ale również sztukę współczesną, która nawiązuje do tegoż dzieła – wyjaśnia. Kopia, której autorem jest młody artysta Ireneusz Rolewski, jest nieco większa od oryginału i ma ponad 42 metry kwadratowe. Powód stworzenia kopii wynika z faktu, że oryginalny obraz nie jest już udostępniany innym muzeom i można go oglądać jedynie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa oprócz prezentacji wiernego odwzorowania obrazu Matejki, oferuje również inne eksponaty, charakteryzujące się bardziej nowoczesnym podejściem. Ambicją organizatorów jest pokazanie, jak „Bitwa pod Grunwaldem” stała się źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów. Od interpretacji historyczno-filozoficznych przez Stanisława Wyspiańskiego, konceptualne pomysły Stanisława Barei i działania Łodzi Kaliskiej, po współczesne interpretacje Irminy Rusickiej – to wszystko jest częścią ekspozycji – tłumaczy Michał Goliński.