W Gdańsku uczczono rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W Gdańsku uczczono rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W Gdańsku uczczono rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W Gdańsku uczczono rocznicę Zbrodni Katyńskiej, czyli haniebnego mordu, jaki NKWD dokonało Polakach. Ostatnio w mieście odbyły się uroczystości, mające na celu upamiętnić ofiary katastrofy w Smoleńsku. Teraz przychodzi złożyć hołd w związku z innym tragicznym wydarzeniem. Są one jednak ze sobą w pewien ponury sposób powiązane. Otóż katastrofa lotnicza wydarzyła się, kiedy prezydent Lech Kaczyński i pozostali pasażerowie mieli właśnie udać się do Katynia. Celem było uczczenie pamięci tych, którzy tam zginęli. Oczywiście nie musimy wcale lecieć do katyńskiego lasu, żeby upamiętnić to wydarzenie. Mniejsze lub większe uroczystości organizuje się także w Polsce.

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Gdańsku

Taka uroczystość ma miejsce co roku w Gdańsku na Cmentarzu Łostowieckim. Każdego roku zbierają się tam Rodziny Katyńskie a także żołnierze i politycy, aby uczcić pamięć po zamordowanych. W tym roku niestety utrudniła to pandemia, więc nie można się było spotkać w tak licznym gronie. Na miejscu jednak pojawiła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Hanna Śliwa–Wielesiuk, która pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku. Podarowała ona symbolicznie pamiątkowe medale przedstawicielom rady miasta.

– Dziękuję, że mogliśmy się tu znowu spotkać z okazji 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W tym trudnym czasie tym bardziej ważne jest dla nas, że możemy dziś uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani. Więźniów Sowietów, którzy we wrześniu 1939 roku zostali aresztowani, a potem zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Dla nas to smutna rocznica. Była to polska inteligencja, a zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Nie mieli żadnej winy – przypominała dzisiaj pani prezes Śliwa-Wielesiuk.

Przemówienie pani prezydent Dulkiewicz

Głos zabrała również prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Katyń w ofierze krwi, jaką ponieśli polscy obywatele w okresie II wojny światowej, jest jedną z najtragiczniejszych kart w naszej historii. Katyń to słowo symbol. Pod tym zbiorczym określeniem kryje się zatajony przed światem mord na 22 tys. jeńców wojskowych, na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej. Polakach, ale też Żydach, Białorusinach i Litwinach. Ta zbrodnia na rozkaz Stalina przeraża swoją masowością. Niemniej porusza ukrywanie prawdy, bo kłamstwo katyńskie było częścią zbrodni na pamięci.

Zbrodnia Katyńska – mord przemilczany przez wiele lat

Związek Radziecki starał się utrzymywać tę zbrodnię w tajemnicy, a w najlepszym wypadku winić za nią Niemców. Dzisiaj, kiedy już jesteśmy wolni od wpływów komunistów, wszyscy wiemy, jak było naprawdę. Podczas wiosny 1940 roku w lasach na terenie Związku Radzieckiego zginęło ponad 20 tysięcy Polaków. Połowa z nich to byli wojskowi, których zamordowano strzałem w tył głowy. Rosyjskiemu agresorowi zależało na tym, aby jak najbardziej osłabić polski naród. Dlatego właśnie NKWD prześladowało polskich wojskowych ale także przedstawicieli inteligencji.

Jeden komentarz o “W Gdańsku uczczono rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Comments are closed.