Warsztaty z tworzenia książek dotykowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu

Warsztaty z tworzenia książek dotykowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu

Wszystkie osoby powyżej 14. roku życia są zaproszone do wzięcia udziału w warsztatach. Podczas organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu wydarzenia, będzie można nauczyć się tworzyć książki dotykowe.

Co to są książki dotykowe?

Książki dotykowe, zwane inaczej książkami sensorycznymi, dedykowane są najmłodszym dzieciom, które jeszcze same nie przeczytają prawdziwych tekstów. Pobudzają one kreatywność i wyobraźnie. Dzięki nim dziecko jest w stanie aktywizować swój zmysł wzroku i dotyku.

Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Dlatego istotne jest, aby podczas zabaw i nauki korzystać z wielu zmysłów jednocześnie. Nie tylko pomaga to synchronizować półkule mózgowe, ale też rozwijać poszczególne typy inteligencji.

Dzieci i książka

Dlaczego warto czytać dzieciom książki, a w późniejszym wieku zachęcać je, aby same zaczęły czytać? Jest ku temu wiele powodów. Między innymi czytanie stymuluje rozwój mózgu. Wpływa ono na nasze rozumienie mowy oraz przyswajanie wiedzy na temat języka.

Warto też wspomnieć, że czytanie prowokuje do chęci poszerzania wiedzy o świecie. To właśnie dzięki językowi pisanemu dowiadujemy się najwięcej o poszczególnych dziedzinach życia. Przeczytanie jednej prostej informacji może pobudzić w nas chęć do zgłębienia reszty. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

To nie pierwszy raz, gdy świecie angażuje się w promocję czytelnictwa. Niedawno w mieście odbył się Tydzień Bibliotek, który również miał na celu przybliżenie mieszkańców do literatury.