W Świeciu zorganizowano Tydzień Bibliotek

W Świeciu zorganizowano Tydzień Bibliotek

Każdy, kto uważa, że biblioteka jest nudna, powinien przemyśleć to jeszcze raz. W bibliotece można spędzić wiele ciekawych chwil i Świecie postanowiło to udowodnić. Zorganizowano bardzo ciekawą inicjatywę o nazwie „Tydzień Bibliotek”. Trwał on między 9 a 13 maja, a w jego ramach odbyło się kilka naprawdę  ciekawych wydarzeń. Oprócz spotkań autorskich można było uczestniczyć w warsztatach z tworzenia wisiorków.

Cały tydzień atrakcji

Tydzień Bibliotek rozpoczął się 9 maja, a jednym z ciekawych punktów tego dnia był wykład prof. Marii Pająkowskiej-Kensik. Nawet jeśli ktoś nie był zainteresowany samym wykładem, to i tak przyciągnęły go regionalne przysmaki o które zadbało jeżewskie Koło Gospodyń Wiejskich. Ciekawe atrakcje czekały też na uczniów w środę. Otóż pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego zorganizowali prelekcję pt. „Na tropach przyrody WPK”. A co miało miejsce w czwartek? Tu już było naprawdę ciekawie, zwłaszcza dla osób lubiących rękodzieło. O godzinie 17 rozpoczęły się warsztaty z tworzenia wisiorków. Surowcem były naturalne kamienie. Nie trzeba było niczego ze sobą brać, ani niczego szczególnego przygotowywać. Wszystko działo się na miejscu. Ostatnią atrakcją było spotkanie autorskie z Magdaleną Stykałą, która opowiadała o procesie tworzenia oraz szukania materiałów źródłowyc.

Czytelnictwo w Polsce

Istnieje taki stereotyp, że przeciętny Polak nie czyta książek. Ile jest w tym prawdy? Owszem, statystyki pokazują, że nie wypadamy wybitnie, ale i tak poprawiło się to w ostatnim czasie. Spójrzmy na wyniki badań z marca 2022 roku. Opierając się na okresie między kwietniem 2021 r a marcem 2022 r, zauważymy, że 38% przeczytało tylko jedną książkę. Może się więc wydawać, że to źle świadczy o naszym czytelnictwie. Pomyślmy jednak, czy faktycznie taka statystyka nam cokolwiek mówi. Wiele osób nie sięga po książki, które czyta od deski do deski. Zamiast tego wybiera literaturę fachową, gdzie szuka konkretnych informacji i na nich się skupia. Oprócz tego mamy osoby, które regularnie sięgają do określonych źródeł. Na przykład poradników, encyklopedii czy Biblii. Nie traktują więc lektury tych dzieł jako pojedyncze „przeczytania”.