Remont zamku w Świeciu trwa. Marszałek odwiedził budowę

Koniec tego etapu przebudowy planuje się na koniec roku 2022. To jednak dopiero początek, bo mamy do czynienia z inwestycją rozłożoną w czasie. Piotr Całbecki uzasadnia to tempo w ten sposób, że Krzyżakom również takie prace długo schodziły.

Marszałek Piotr Całbecki odwiedził miejsce budowy, aby na własne oczy zobaczyć, jak idą prace. Okazuje się, że wszystko dzieje się zgodnie z planem. Mimo rozwleczenia prac w czasie wszystko jest jak należy. Wkrótce zakończy się już pierwszy etap przebudowy i będzie można przejść do następnego.

Budowa jest wieloetapowa, ponieważ zamek wcale do małych nie należy. Potrzeba wiele czasu i zasobów, aby ukończyć taką inwestycję. Lokalni politycy sami odwiedzają miejsce budowy, aby upewnić się, że nie ma żadnego problemu przy pracy.

Stan prac

Do tej pory w refektarzu zamkowym udało się zakończyć budowę sklepień gwiaździstych. Teraz podobne roboty mają miejsce w kaplicy, ale to nie wszystko. Udało się też ukończyć murowanie sklepienia kolebkowego oraz wykonanie posadzek i w piwnicy. Wykonano też prace konserwatorskie w wieży zamkowej oraz spiralną klatkę schodową.

O szczegółach prac informuje kierownik budowy Sebastian Pilch. Nie da się nie zauważyć, że jest z dumny ze sprawności swojej ekipy oraz organizacji prac.

Zamek krzyżacki w Świeciu

Pozostałości po zamku krzyżacki można oglądać w widłach Wdy i Wisły. Obecnie – jak się nietrudno domyślić – jego adresem jest ul. zamkowa.

Powstał on na życzenia Guntera von Hohensteina. Wcześniej okolicą rządził książę Świętopełk II, ale Krzyżacy nie wykorzystali jego infrastruktury. Zamiast tego postawili budowle w zupełnie nowym miejscu.

Czy odbudowywać zabytki?

Remont i przebudowa zabytków to wciąż bardzo kontrowersyjny temat. Trudno powiedzieć, czy historyczna budowla powinna pozostać w swoim pierwotnym stanie, czy może warto ją konserwować. Istnieją zarówno silne argumenty za, jak i przeciw.

Powodem, dla którego warto odnawiać zabytki jest fakt, że i tak nigdy nie zobaczymy ich w pierwotnej wersji. Nie jest możliwe, aby wyglądały one identycznie, jak w momencie ich powstania. Zwłaszcza, gdy mowa o zamku krzyżackim.

Czasem więc właśnie wprowadzenie zmian do obiektu może przybliżyć jego formę do pierwotnej. Wydaje się to paradoksalne, ale ma wiele sensu.

A skoro już mowa o zabytkach, to zapoznaj się z listą najpopularniejszych miejsc w Świeciu.