Najpopularniejsze miejsca w Świeciu

Najpopularniejsze miejsca w Świeciu

Najpopularniejsze miejsca w Świeciu na wycieczkę

Świecie to miasto z bardzo bogatą historią i tradycją. Przez wiele lat wznoszono tutaj budowle, mające duże znaczenie również dzisiaj. Warto jednak pamiętać, że atrakcje Świecia to nie tylko zabytki, ale też budynki oferujące szeroko rozumianą rekreację i kulturę. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym miejscom, które warto odwiedzić podczas wycieczki. Oczywiście do nas będziemy należała decyzja które i w jakiej kolejności miejsce zechcemy odwiedzić. Możemy jednak zagwarantować, że każdy z nich zasługuje na chociażby zerknięcie.

Zespół klasztorny Bernardynów

kościół

Jednym z ciekawych miejsc, jakie można zobaczyć w Świeciu jest klasztor ojców Bernardynów. Pochodzi on jeszcze z przełomu XVII i XVIII wieku, o czym świadczy jego barokowa architektura. Część budynków należy dzisiaj do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie chorych. Sam kościół zaś charakteryzuje się klasycystycznymi ołtarzami bocznymi a także ołtarzem głównym wykonanym w stylu rokoko. Warto też zwrócić uwagę na gorycką rzeźbę Matki Boskiej, która obecnie znajduje się w wieży bramnej. Na placu znajdziemy także pomnik papieża Polaka.

Zamek krzyżacki najważniejszą lokalną atrakcją

Wszyscy uczyliśmy się w szkole o Krzyżakach i wielu z nas czytało słynną powieść Sienkiewicza. Podstawowa wiedza pozwala nam zlokalizować północną Polskę jako miejsce zamieszkania tamtych zakonników. Oczywiście, gdy te ziemie trafiły pod ich władanie, musieli się odpowiedni pobudować. Nie stawiali rzecz jasna bloków i kamienic, jakie znamy dzisiaj, ale potężne twierdze. Jedna z nich znajduje się właśnie w Świeciu.

Budynek ma dziś funkcję muzealną, więc można go zwiedzać jedynie po kupieniu biletów. Dodatkowo można sobie wykupić opcję audioprzewodnika. Wtedy podczas zwiedzenia będziemy słyszeć w słuchawce opisy poszczególnych pomieszczeń a także dowiemy się ważnych rzeczy na temat historii. Przewodnik zaprogramowano tak, aby odpowiadał około 40-minutowej wycieczce.

Najpopularniejsze miejsca w Świeciu do odwiedzenia z rodziną

Kiedy mamy dużą rodzinę, to nie jest możliwe, abyśmy na wycieczki jeździli sami. Oczywiście zdarzą się takie okresy, gdzie dzieci wyjadą na kolonie, albo my chcemy uczcić rocznice ślubu. Jednak większość takich wypadów w ciągu roku będzie się odbywać całą gromadką. Najlepiej wtedy zadbać o to, aby każdy mógł się dobrze zabawić. Nie zapominajmy też, że po całym dniu wrażeń trzeba w końcu gdzieś usiąść i dobrze zjeść. A takich miejsc w Świeciu też nie braknie. Zastanówmy się więc jakie są najpopularniejsze miejsca w Świeciu wśród rodzin.

Park wodny w Świeciu

basenWśród licznych atrakcji Świecia znajdziemy park wodny, w którym możemy bardzo miło spędzić czas. Oczywiście nie jest to zwykły basen ale naprawdę duża placówka, gdzie znajdziemy wiele wodnych atrakcji. Jeśli jesteśmy na wycieczce z dziećmi, to wizyta w aquaparku może być dobrą okazją do tego, aby poćwiczyć pływanie. Jeśli nasze dzieciaki jeszcze nie pływają zbyt dobrze, to zabierzmy je na basen i pokażmy kilka podstaw. Park wodny w Świeciu ma też specjalną ofertę baby swim, czyli pływanie dla – dosłownie – najmłodszych.

Park Zielony

Co robić w Świeciu w dobrą pogodę, jeśli chcemy zaznać trochę promieni słonecznych i pooddychać świeżym powietrzem? Gorąco polecamy wizytę w Parku Zielonym, które jest naprawdę, jak na warunki miejsce, dużą zieloną przestrzenią. Wydaje się wręcz idealny do tego, aby rozłożyć tam koc i wspólnie odpocząć. Jeśli chcemy zrobić tam sobie piknik z prawdziwego zdarzenia, to nie zapomnijmy o wzięciu kosza z jedzeniem. Choć jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w mieście, to nie jest wcale zatłoczone. Możemy więc liczyć na trochę spokoju.

Gdzie zjeść?

pizzaTuryści to też ludzi i też muszą jeść. Wśród najpopularniejszych miejsc w Świeciu znajdziemy więc również kilka restauracji i punktów gastronomicznych. Które z nich najchętniej wybierają mieszkańcy oraz przyjezdni i dlaczego? Godna polecenia jest restauracja Stare Miasto, która jest chyba najbardziej znanym punktem gastronomicznym w całym mieście. Alternatywą może być restauracja Stylowa. Która z nich wypada lepiej? Każdy będzie musiał ocenić to samo, ale możemy zagwarantować, że obie mają do zaoferowania sycącą strawę.

Bardzo często rodziny decydują się jednak zjeść klasycznie pizzę. Gdzie można to zrobić? Na myśl przychodzą dwie najpopularniejsze pizzerie w Świeciu czyli Pizzeria dla Grasso i Pizzeria Guccio. Wolicie hawajską czy capriciosę? Spokojnie, wyboru można dokonać już na miejscu, przeglądając bogate menu.

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli

Kościół pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli cały czas pełni swoją funkcję sakralną, więc do zwiedzenia powinniśmy podchodzić bardzo rozważnie. Nie oznacza to, że w ogóle powinniśmy go unikać, bo oferuje nam on wspaniałe bogactwo artystyczne, które aż prosi, żeby je podziwiać. Co mamy na myśli mówiąc o bogactwie? Między innymi o obraz Sądu Ostatecznego, pochodzący z XVII wieku. Początkowo znajdował się w starym kościele farnym, lecz przeniesiono go, gdy budynek przestał pełnić swoją funkcję.

Na uwagę zasługuje też patron świątyni czyli św. Andrzej Bobola. Był to polski misjonarz z XVII wieku, którego kulminacyjny moment życia przypadł na czas Powstania Chmielnickiego. Tło historyczne bardzo dobrze znamy z „Ogniem i Mieczem”, więc doskonale wiemy, jak brutalne to były realia. I niestety w tak brutalny sposób przyszło mu zginąć, bo trafił do niewoli kozackiej. Tam go torturowano w najbardziej bestialski sposób, a następnie zabito.

Najpopularniejsze miejsca w Świeciu na weekend

Jak zrobić sobie plany na weekend? Wiadomo, że dla wielu osób weekend oznacza imprezę albo wieczór w barze. Znajdzie się jednak sporo osób, które uznają, że to doskonały czas na wycieczkę. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić Świecie, to pewnie będziemy musieli rozsądnie wybrać sobie miejsca naszej rekreacji, bo czas nagli. Nie ma więc sensu się stresować, bo przecież chodzi tu o nasz komfort i rozrywkę. Dlatego właśnie dobrym pomysłem może być wybranie się do jakiejś restauracji czy spędzenie kilku godzin w parku.

Rynek dobry na każdą okazję

ogródek piwnySkoro mamy cały weekend, to nie zostaje nam już żadna wymówka i musimy choć raz pojawić się na rynku. Miejsce to powinno się spodobać wszystkim estetom, którzy cenią sobie dobre rzeźby. Na rynku w Świeciu znajdziemy ich naprawdę dużo, wliczając w to kilka prawdziwie tajemniczych. Znajdziemy tam też obiekty z wartością edukacyjną taką jak opisy Wisły i Wdy.

Nie zapominajmy też, że rynek to jedno z najważniejszych miejsc miejskiej rekreacji. Jeśli chcemy zakończyć miło dzień, to usiądźmy sobie w jednym z ogródków piwnych i się tam zrelaksujmy. Po zmroku, gdy już rozświetlają go lampy, wygląda naprawdę uroczo i bardzo łatwo się tam zasiedzieć. Gdy już poczujemy atmosferę tego miejsca, to nie będziemy chcieli odejść. Jest to idealna opcja zarówno dla rodzin z dziećmi, szukających krótkiego odpoczynku, jak i dla studentów, którzy chcą przez chwile nie myśleć o egzaminach i trochę się rozerwać w swoim towarzystwie.

Jezioro Deczno

Jeżeli chcemy miło zapamiętać nasz pobyt w Świeciu, to przejedźmy się na drugi koniec rzeki. Pod samym miastem znajduje się piękne jezioro, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Miejsce to nadaje się nie tylko do odpoczywania na kocu, ale także do pływania. Nie tak dawno temu utworzono tam specjalne kąpieliska, na których oczywiście obowiązują ścisłe zasady. Jeśli więc pływanie w jeziorze jest jednym z naszych ulubionych zajęć, to nie czekajmy dłużej, tylko zakładajmy strój kąpielowy i wskakujmy.

Okolice jeziora wyglądają pięknie również poza sezonem kąpielowym, więc jeśli spóźniliśmy się o kilka tygodni, czy miesięcy, to nic nie szkodzi. Spacer po brzegu zawsze gwarantuje nam ciekawą atmosferę, szczególnie o zachodzie słońca. Wśród tego, co warto zwiedzić w Świeciu, jezioro wyróżnia się swoją aurą i przyjemnym chłodnym powietrzem.

Jakie najpopularniejsze miejsca w Świeciu zasługują na uwagę?

Doskonale zdajemy sobie sprawę tego, że nie wszystko da się zwiedzić w ciągu jednego dnia czy weekendu. Nie ma więc sensu robić sobie bardzo długiego planu, którego i tak się nie uda zrealizować. Zamiast tego lepiej sobie wziąć pod uwagę te najpopularniejsze miejsca, które potraktujemy jako priorytet. Oczywiście to będzie zależeć od naszych preferencji. Niektórzy wolą zrezygnować z wygód i rozrywki na rzecz pełnego zwiedzania. Inni zaś uznają, że całodniowe łażenie nie ma sensu i wybiorą bardziej stonowane rozrywki. Wszystko to trzeba rozważyć jeszcze przed wycieczką.

Pozostałości po cmentarzysku na Starym Mieście

Zwiedzanie cmentarzy nie jest może najlepszym pomysłem na zwiedzanie z dziećmi, ale dorośli mogą znaleźć tam coś dla siebie. Czy dzisiaj znajdziemy w tym miejscu jakiejś nagrobki? No właśnie nie, ale miejsce wciąż jest nazywane cmentarzem ze względu na jego historię. Zachował się jednak jeden obiekt, jakim jest figura św. Jana Nepomucena. Kto był w czeskiej Pradze na pewno dobrze zna tego świętego. To jego wrzucono do Wełtawy z mostu Karola za nieposłuszeństwo wobec władzy.

Cmentarz istniał w XVII i XVIII wieku, a figura świętego miała chronić miasto przed powodziami. Według kronik pojawiały się one bardzo często. Oczywiście wiara w magiczne właściwości figury nie ma nic wspólnego z katolicyzmem, który Jan Nepomucen reprezentował, ale dziś jesteśmy w stanie to zrozumieć, jak stresujące musiały być powodzie w tamtych czasach.

Cmentarz w czasach okupacji hitlerowskiej

Cały czas mówimy o cmentarzu parafialnym, więc oczywiście musiał tam istnieć kościół. Co się z nim stało? Niestety to samo, co z wieloma obiektami sakralnymi w Polsce. Zniszczyli go okupanci, tym razem Niemcy. Jak to więc się stało, że figura św. Jana Nepomucena przetrwała tę nawałnicę? Nie ma co do tego pewności, choć istnieje pewna legenda. Według niej jeden z mieszkańców miasta zdecydował się zdjąć głowę z pomnika i ukryć ją przed nazistami. Dzięki temu nikt nie zniszczył pomniku, nie mając skojarzeń z jego sakralnym charakterem.