Martwe ryby i ptaki na Małym Blankuszu

Martwe ryby i ptaki na Małym Blankuszu

Nie tak dawno temu mieszkańców Świecia obiegła wiadomość o dziwnych zdarzeniach. Otóż nad rzeką pojawiły się truchła ptaków, a konkretnie gołębi, kaczek i łabędzia. Co było przyczyną? Nie do końca wiadomo, ale okazuje się, że to jeszcze nie koniec. Otóż kilku mieszkańców zauważyło również martwe ryby, które wyrzuciła rzeka.

Jakie są przyczyny nagłego zgonu ryb i ptaków?

Co dokładnie sprawiło, że w Świeciu nad rzeką znaleziono martwe ryby i ptaki? Bardzo trudno jest ocenić tu po samym widoki, ale miasto obiecało, że zajmie się to sprawą. Zostanie powołana specjalna komisja, której celem będzie dojście do przyczyn. Następnie miasto będzie musiało podjąć stanowcze kroki, które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Czy śnięte ryby w Świeciu mają coś wspólnego z zanieczyszczeniem Odry?

Bardzo głośnym tematem jest ostatnio zatrucie wody w Odrze. W efekcie tej kryzysowej sytuacji poumierało bardzo dużo ryb, a woda stała się praktycznie nieprzydatna. Okazuje się, że w innych częściach Polski również dochodzi do takich zjawisk, a jednym z tych miejsc jest Świecie, a konkretnie brzegi Wdy.

Urząd miejski wydawał specjalny komunikat w tej sprawie, z którego wynika, że znaleziono 5 nieżywych kaczek oraz jedną chorą. Oprócz tego wśród martwych ptaków znajdował się gołąb. Zwierzęta te przekazano Inspekcji Weterynaryjnej w Świeciu. Inspekcja zaś przekazała je Zakładowi Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy przeprowadzono odpowiednie badania, mające na celu sprawdzić przyczynę. Oprócz skażenia wody podejrzewa się znaną nam dobrze ptasią grypę.

Co może być przyczyną śmierci zwierząt?

Dlaczego czasem zdarza się tak, że ptaki i ryby umierają w niewyjaśnionych okolicznościach? Przyczyny mogą być jak najbardziej ludzkie. Nierzadko wynika to z zanieczyszczenia wód. Za takie skażenie odpowiedzialne bywają duże firmy, które produkują bardzo dużo odpadów.

Niestety duża część takich odpadów trafia właśnie do wody. A tam stają się zabójcze dla zwierząt. Ryba jak każdy żywy organizm potrzebuje odpowiednich substancji. Zwierzęta wodne nie mogą jednak znaleźć ich w zatrutej wodzie. Dlatego właśnie każde nawet najdrobniejsze zanieczyszczenie może być zabójcze dla lokalnego ekosystemu.

Warto dbać o środowisko wokół nas. Dotyczy to nie tylko zwierząt, ale też roślin. Jeśli nie będziemy dbać o to, aby każdy element ekosystemu miał się dobrze, to zaszkodzimy sami sobie. W końcu my też jesteśmy jego elementem. Jeśli nie będziemy współpracować ze środowiskiem, to przyczynimy się do jego niszczenia. Nawet jeśli nie będziemy robić tego świadomie.

Ptasia grypa znów straszy?

Gdy odnaleziono zwłoki ptaków, pojawiło się pytanie, czy to sprawka ptasiej grypy. W końcu objawia się ona w podobny sposób. Wątpliwości pojawiły się dopiero, gdy do tego grona dołączyły ryby. Czy to oznacza, że można całkowicie wykluczyć ptasie źródło tego zjawiska?

Niedawno pojawiły się też doniesienia o ptasiej grypie w Koszalinie.