Którzy mieszkańcy Świecia mogą liczyć na darmowe badanie kolonoskopii?
Marszałek Piotr Całbecki przypomina, że jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych jest rak jelita. Jeśli jednak wykryje się go odpowiednio wcześnie, to nie jest groźny i można się go szybko pozbyć. Dlatego województwo przeprowadziło akcję, która ma na celu ratować życia osób z tym rodzajem nowotworu. Oczywiście wśród miast objętych tym programem znajduje się także Świecie, ale czy to znaczy, że każdy się załapie?
Urząd Marszałkowski podjął się organizacji programu profilaktyki nowotworu jelita grubego. Odbędą się więc bezpłatne przesiewowe badania kolonoskopowe, z których będzie mogła korzystać każda osoba pracująca a także ci, którzy nie mogą pracować z przyczyn zdrowotnych z grupy wiekowej od 50 do 65 lat. Jeśli jednak ktoś w młodszym wieku miał w rodzinie ten rodzaj raka, to również można dla niego zrobić wyjątek.
Nie ma się czego bać
Myśli o lekarzach bywają często nieprzyjemne. Gdy wybieramy się na badania albo zabiegi, to często obawiamy się bólu. Jeśli zaś chodzi o badania kolonoskopowe, to możemy być spokojni. Będą one przeprowadzane w pełnym znieczuleniu ogólnym. Jak będzie przebiegać to badania? Większości wypadków będą to standardowe procedury, choć w niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Nie ma się jednak czego bać, gdyż wszystko to jest z myślą o ratowaniu ludzkiego życia, a nie zaszkodzeniu.
Czym jest kolonoskopia?
Podczas wykonywania tego zabiegu pacjent ma na sobie specjalny fartuch i leży na boku. Wtedy lekarz, który przeprowadza badania, smaruje specjalnym żelem okolice odbytu. Wtedy tą drogą wkłada kolonoskop, czyli cieniutką rurkę, nie grubszą od palca wskazującego. Lekarz przesuwa tę rurkę po całym jelicie grubym od zstępnicy aż do wstępnicy. Pacjent może wtedy wypuszczać gazy, czego nie trzeba się wstydzić, gdyż jest to całkowicie normalne przy tego rodzaju zbiegach. Całe badanie nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt minut, a dyskomfort nie jest wcale taki duży, jak mogłoby się wydawać. Zyskać możemy zdecydowanie więcej niż stracić.