Zmiany w przepisach dotyczących obostrzeń

Zmiany w przepisach dotyczących obostrzeń

Zmiany w przepisach dotyczących obostrzeń

Zmiany w przepisach dotyczących obostrzeń wyglądają naprawdę obiecująco. Przekonajmy się, czy naprawdę wprowadzą nas do normalności, czy znów się coś zmieni. Oczywistym jest, że wszyscy chcielibyśmy powrócić już do życia sprzed pandemii. Prawie każdemu znudził się zakaz noszenia maseczek, brak możliwości pójścia do kina czy zamknięte baseny. Czy teraz się coś zmieni? Zobaczmy, co takiego zawiera nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń.

Zmiany będą dotyczyć wielu różnych obiektów, między innymi będą to lokale gastronomiczne takie jak kawiarnie i restauracje. Odetchnąć z ulgą będą mogły także osoby, dbające o swoją kondycję w klubach fitness. W końcu ma zmienić się też życie kinomanów i miłośników teatru oraz wszystkich ludzi, korzystających z komunikacji miejskiej.

Zmiany w przepisach – kawiarnie i restauracje

Zmiany mają dotknąć takich lokali jak restauracje, kawiarnie, kina czy kluby fitness. Jeśli chodzi o restauracje, to już od 15 maja będziemy mogli udać się do nich stacjonarnie. Wreszcie będzie można usiąść przy stoliku bez konieczności brania jedzenia na wynos. Do tego ma się pojawić możliwość skorzystania z ogródków działkowych. Jest to ważne zwłaszcza w okresie wiosny i lata, gdy ludzie bardzo chętnie spożywają posiłki i napoje na świeżym powietrzu.

Nie obędzie się jednak bez pewnych restrykcji. W restauracji nie będzie mogło przebywać więcej klientów niż pozwala na to 50% miejsc. Do tego, zajmować będzie można jedynie co drugi stolik, a minimalna odległość między nimi to półtora metra. Oznacza to, że przez pewien czas restauracje nadal będą musiały mierzyć się z problemami finansowymi. Dopiero od 8 czerwca będziemy mogli pójść do restauracji  bez martwienia się o jakiekolwiek obostrzenia. A więc nie tak długo.

Siłownie, kluby fitness, kina i teatry już wkrótce będą otwarte

Kluby fitness i siłownie jeszcze trochę poczekają, gdyż ich otwarcie nastąpi dopiero 29 maja. Obostrzenia będą wyglądać tak, że na 15 metrów kwadratowych będzie się mogła znajdować tylko jedna osoba. A zatem uczęszczanie na siłownie będzie nieco utrudnione, chociaż nie niemożliwe. Na pewno docenią to wszyscy, którzy przez ten czasu ubolewali nad brakiem siłowni.

Kina i teatry powrócą 15 maja, chociaż do 8 czerwca będą obowiązywały w nich obostrzenia. Jedynie 50% miejsc na widowni będzie gotowa do użytku. Nie jest to aż tak duży problem, jeśli chodzi o miłośników kina. Sale kinowe są wypełnione po brzegi jedynie w dniach głośnych premier. Przez większość dni rzadko kiedy znajduje się na nich więcej niż połowa miejsc siedzących. Dlatego właśnie udostępnienie połowy miejsc już będzie sukcesem i odbije się to jedynie na premierach. Choć tak naprawdę to właśnie na premierach kina generują najwięcej zysku, więc dla ich właścicieli i pracowników nadal oznacza to pewne konsekwencje.

Komunikacja miejska

Dla wielu osób obostrzenia były problemem w kwestii komunikacji miejskiej. Zwłaszcza jeśli chodzi o autobusy miejskie, choć bardzo często kierowcy nie przejmowali się limitem. Teraz ma się zwiększyć limit pasażerów do stu procent miejsc siedzących. Dotyczy to nie tylko autobusów ale też tramwajów i pociągów. Zmiany te mają się pojawić 15 maja. W środkach komunikacji miejskiej wciąż będzie obowiązkowe zakrywanie ust i nosa.

Zmiany w przepisach a wydarzenia sportowe

Każdy kibic ubolewa nad tym, że nie może cieszyć się widowiskiem na żywo. Z tego powodu również świat sportu przeżywa swój kryzys. Mecz piłkarski czy siatkarski nie jest tym samym bez kibicującej widowni. Teraz się to na szczęście zmieni i już od 15 maja 2021 roku będzie można w takich wydarzeniach wziąć udział. Dotyczy to jednak obiektów sportowych na otwartym powietrzu. Jaki limit będzie obowiązywał podczas wydarzeń sportowych? Na widowni będzie można zająć nie więcej niż jedną czwartą wszystkich miejsc. Nadal nie robi takiego wrażenie, jak cały zajęty stadion, ale wierzmy, że jest to tylko etap przejściowy i wkrótce będziemy mogli gromadzić się stadionach całymi tłumami.