Połowa Pomorzan zaszczepiona. Dane statystyczne

Połowa Pomorzan zaszczepiona. Dane statystyczne

Połowa Pomorzan zaszczepiona. Jak wyglądają dane?

Połowa Pomorzan zaszczepiona. Województwo pomorskie może się poszczycić pierwszym miejscem jak chodzi o liczbę szczepień. Jest to przelicznik wykonanych szczepień na 10 tysięcy mieszkańców. W całym kraju wykonano 14 274 291 zastrzyków od początku projektu zwanego Narodowym Programem Szczepień. Łączna liczba iniekcji w województwie pomorskim wynosi 952 904. Oznacza to liczbę 4061 osób zaszczepionych na 10 tys. mieszkańców Pomorza. Są to osoby, które przyjęły przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Wszystkie zaszczepione osoby stanowią aż 50,6% całej dorosłej populacji województwa.

ogólna liczba szczepień: 952 904
dzienna liczba wykonanych szczepień: 22 912
łączna liczba osób, które przyjęły obie dawki: 238 202
szczepień dziennie: 6 123

Narodowy Program Szczepień: efekty

Minęło już kilka miesięcy od uruchomienia Narodowego Programu Szczepień. Inicjatywa ta szeroko jest promowana w rządowych mediach i bardzo dużo obywateli decyduje się na przyjęcie jednego z preparatów. Są oczywiście osoby w Polsce, które sceptycznie patrzą na tę kwestię i wolą się wstrzymać od zaszczepienia. Niektórzy po prostu obawiają się skutków ubocznych, a inni być może robią to dla zasady. Jednym ze skutków ubocznych szczepionek przeciw COVID-19, jakie udało się zaobserwować, są zakrzepy. Może to wzbudzać strach u części społeczeństwa.

Faktem jest, że wprowadzenie programu szczepień wpłynęło korzystnie, jeśli chodzi o zwalczanie pandemii. Liczba zakażeń maleje, dzisiejsza dzienna liczba jest kilkukrotnie niższa niż to, co widzieliśmy w tzw. trzeciej fali. Czy to oznacza, że pandemia się kończy, czy może jednak będziemy musieli stawić czoło czwartej fali? Na pewno nikt by tego nie chciał, choć ostatni rok nam pokazał, że rozwój pandemii jest czymś całkowicie nieprzewidywalnym.