Hala sportowa za 10 mln zł w powiacie toruńskim

Hala sportowa za 10 mln zł w powiacie toruńskim

Hala sportowa za 10 mln zł pod Toruniem

Hala sportowa za 10 mln zł to jeden z planów, jakie omówiono na ostatniej sesji rady. Ma ona powstać wkrótce na terenie Zespołu Szkół CKU w Gronowie niedaleko Torunia. Tak naprawdę przestrzeń przeznaczona do celów sportowych to tylko część inwestycji. Oprócz tego na terenie szkoły pojawi się wystawa zabytkowego sprzętu oraz hala do wykorzystywania maszyn rolniczych. Będzie to zdecydowanie jedna z większych inwestycji powiatu w ostatnich latach. Jaki będzie jej finalny efekt i co wiemy na ten temat obecnie?

Skąd się biorą pieniądze na inwestycje lokalne?

Starostwo Powiatowe właśnie przygotowuje się do tego, aby zrealizować bardzo poważną inwestycję. Beneficjentem (lub ofiarą) tej inwestycji ma być Zespół Szkół CKU w Gronowie. Wstępne plany pojawiły się podczas najnowszej sesji rady powiatu. Pojawiła się w nich wzmianka o wybudowaniu nowej hali sportowej, co nie było w zasadzie żadnym nowym kaprysem, który miałby kogokolwiek zdziwić.

Tak naprawdę już od kilku lat mówiło się o tym, że przestrzeń sportowa przy zespole szkół zasługuje na modernizację. Problem był tylko taki, że nie wiadomo było, skąd wziąć pieniądze na takie działania. Dzisiaj już wiemy, że potrzebne środki uda się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Po przeanalizowaniu za i przeciw zdecydowano się na to, aby przystąpić do realizacji.

Nowa hala sportowa – czego możemy się spodziewać?

Jak będzie wyglądała nowa hala sportowa, której koszt ma wynieść 10 mln zł? Nie jest to mała inwestycja, więc na pewno nowy budynek będzie trudno przeoczyć. Wręcz wpłynie on w dużym stopniu na wygląd całej szkoły. Według obecnych planów hala ma być dobudowana do obecnego budynku głównego (tj. Tego, gdzie znajduje się główne wejście do szkoły). Między głównym budynkiem a halą znajdzie się połączenie.

Możemy spodziewać się, że w łączniku tym znajdzie się szatnia, sala fitness oraz siłownia. Będzie konieczne też urządzenie pomieszczenia administracyjnego oraz sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Oprócz boiska w planach jest też zrobienie porządnego miejsca na widownię. To już brzmi poważnie, gdyż nie na każdej szkolnej Sali gimnastycznej można się poczuć jak na prawdziwym stadionie. Takie zamiary przedstawia Marek Olszewski, Starosta Toruński.

Cała powierzchnia użytkowa ma wynieść 2 679 m kw, a widownia ma pomieścić do 250 osób. Dzięki temu hala będzie się nadawać do rozgrywek ogólnopolskich. Powiat starał się o dofinansowanie rządowe, co udało się uzyskać już w tamtym roku. W grudniu 2020 r. premier Mateusz Morawiecki podał do informacji, że powiatowi przyznano dotację. Jest to kwota 3,5 mln zł. Do tego Urząd Marszałkowski ma wesprzeć budowę inwestycję kwotą 1 mln zł.

Kiedy ruszą prace?

Kiedy zacznie się budowa nowych obiektów? Na razie możemy się spodziewać, że pierwsze prace ruszą w kwietniu 2021. Musimy być jednak przygotowani na to, że potrwają one dosyć długo. Szacuje się, że ich koniec nastąpi w październiku 2022 r. Oznacza to, że najprawdopodobniej większość obecnych uczniów ZS CKU nie będzie miało już okazji z korzystać z nowych obiektów.

Jakie zalety będzie mieć nowa hala sportowa?

Ciekawe jest to, że według projektu hala ma być przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. To jednak nie jedyny plus tej inwestycji. Oprócz tego na terenie obiektu będzie wykorzystywać się ekologiczne źródła energii tj. Instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła. Problem jednak z takimi źródłami pojawia się, gdy niekorzystne warunki atmosferyczne sabotują naszą produkcję energii. Można nawet postawić tezę, że pod względem nasz stary dobry węgiel jest dużo bardziej skuteczny.