Przejścia dla pieszych w Świeciu doczekają się lepszego oświetlenia

Przejścia dla pieszych w Świeciu doczekają się lepszego oświetlenia

Przejścia dla pieszych w Świeciu będą lepiej oświetlone

Przejścia dla pieszych w Świeciu będą potrzebowały lepszego oświetlenia, a w zasadzie już go potrzebują. Zapewnienie go będzie możliwe dzięki firmie AG-MAR, która wygrała przetarg. W planach jest zamontowanie 37 punktów świetlnych. Firma zajmie się nie tylko doprowadzeniem energii elektrycznej ale także montażem i uruchomieniem nowych lamp. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie pieszych i kierowców.

Ile potrwają prace i które ulice doczekają się nowego oświetlania?

Ile potrwa montaż nowych lamp? Jak na razie szacuje się, że prace mają potrwać około miesiąc. Dotyczyć one będą budowy nowego oświetlenia przejścia dla pieszych. Prace odbędą się na alei Jana Pawła II i ulicy Sienkiewicza. Miejmy nadzieje, że prace te potrwają naprawdę krótko i zostaną przeprowadzone sprawnie.

Oświetlenie ulic i chodników jest niezwykle ważne ze względów bezpieczeństwa. Zdarzają się takie sytuacje, gdzie dochodzi do kolizji między samochodem a pieszym. Często powodem może być to, że pieszego po prostu nie widać. Mogłoby się wydawać, ze to są problemy, które występują jedynie na drogach wiejskich, ale wcale tak nie jest. Również w mieście potrzebne jest porządne oświetlenie, a takiego często brakuje.

Przejścia dla pieszych wymagają lepszego oświetlenia

Jednym z takich miast, gdzie przejścia dla pieszych są słabo oświetlone, jest Świecie. Stwarza to poważne zagrożenie na drodze, zwłaszcza gdy pieszy jest nieostrożny. Zdarza się, że przechodzimy przez pasy odruchowo, w ogóle nie sprawdzając, czy coś jedzie czy nie. Czasami też może się zdarzyć, że samochód nagle wyjedzie zza rogu, czego w ogóle byśmy się nie spodziewali. Oczywiście nie wszystkie wypadki można usprawiedliwiać i czasami wina jest jednoznacznie po którejś ze stron

Mimo to wielu takich wypadków można by uniknąć poprzez określone środki ostrożności. W końcu wiele jest na drogach takich elementów, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Przykładem mogą być progi zwalniające, których celem jest uchronienie kierowcy przed spowodowaniem wypadku. Wymuszają one na osobie prowadzącej pojazd zwolnienie w miejscu, w którym łatwo o kolizję. Innym takim elementem, który ma zapewnić bezpieczeństwo na drodze, jest właśnie oświetlenie.

Bezpieczeństwo pieszego – jak o nie zadbać?

Inną kwestią jest to, że pieszy po prostu nie czuje się bezpiecznie, gdy chodniki i ulice nie mają odpowiedniego oświetlenia. Oczywiście pieszemu łatwiej zauważyć kierowcę niż na odwrót (ze względu na światła pojazdu). Mimo to, gdy nasze pole widzenia jest ograniczone ze względu na słabe oświetlenie, stajemy się mniej czujni. Nie jesteśmy w tacy sprytni jak w świetle dnia i niepotrzebnie narazić na niebezpieczeństwo sami siebie oraz innych. Jeśli już – jako piesi – poruszamy się po nieoświetlonej drodze, starajmy się nosić odblaski, aby kierowcy mogli nas dostrzec zawczasu.