Ekoaktywni. Akcja edukacyjna dla dzieciaków

Ekoaktywni. Akcja edukacyjna dla dzieciaków

Ekoaktywni w Świeciu. Akcja edukacyjna dla najmłodszych

Ekoaktywni to nowa akcja proekologiczna, która pojawiła się w Świeciu. Jej celem było zmobilizowanie najmłodszych to tego, aby zajęli się dbaniem o przyrodę. Jest to bardzo ważne w dzisiejszym świecie, ponieważ stoimy właśnie w obliczu poważnych zagrożeń. W oceanach znajdują się tony plastiku, zanieczyszczenia mocno wpływają na jakość naszego powietrza, a my sami niszczymy siebie niezdrową żywnością. Bycie eko nie jest więcej jakimś widzimisię aktywistów społecznych, choć naturalnym jest, że niektóre akcje społeczne mogą bardziej zniechęcić niż zachęcić do takie stylu życia. Każdy jednak ma okazje robić coś dobrego dla środowiska, aby poprawić warunki życia sobie i osobom dookoła.

Dbanie o środowisko na sportowo?

Komuś może wydawać się, że pomyliły nam się dwa tematy. Przecież wydaje się, że kwestia ekologii i sportu nie ma ze sobą nic wspólnego. A jednak udało się zorganizować wydarzenie w Świeciu, które uczy o środowisku właśnie na sportowo. Skierowano je do młodzieży ze szkół podstawowych, która wzięła udział w wydarzeniu. Organizacją tego wydarzenia zajęła się Fundacja Aktywnego Rozwoju Skowrońska-Fularczyk-Malinowska. Akcja odbywa się kilkunastu różnych miejscowości, między innymi właśnie w Świeciu.

Jak pogodzić sport z nauką o środowisku?

Wszystkie konkurencje zorganizowano tak, aby miały związek z kwestią ochrony środowiska. Jedną z nich było strącanie plastikowych butelek za pomocą piłki. Jak widać można takie ćwiczenia wymyślać na nieskończoną liczbę kreatywnych pomysłów. Innych zadaniem, jakie czekało młodych sportowców było segregowanie odpadów, co miało promować ideę ekoaktywności. 

Osoby, które założyły fundacje, same aktywnie zajmują się sportem i mają na swoim koncie całą masę sukcesów. Magdalena Fularczyk-Kozłowska brała udział w mistrzostwach wioślarstwa, a  Katarzyna Skowrońska zdobyła dwukrotnie Mistrzostwo Europy w siatkówce. Lata, w których osiągnęła te wybitne sukcesy to 2003 i 2005. Obie panie udowadniają, że dbanie o własny rozwój fizyczny i dbanie o środowisko to bardzo bliskie sobie tematy. W końcu sami jesteśmy elementami przyrody, w której żyjemy. To jak wygląda nasze środowisko ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i życie, dlatego powinniśmy dbać o obie te płaszczyzny.