Do remontu Zamku w Świeciu użyto 40 tys. cegieł

Do remontu Zamku w Świeciu użyto 40 tys. cegieł

Właśnie udało się ukończyć prace remontowe w Zamku w Świeciu. Tak oto powstały nowe sklepienia, które zbudowano z 40 tys. cegieł. To bardzo ważne osiągnięcie, z którego bardzo zadowolone są władze Świecia. Szczególnie ciepło wypowiada się zastępca burmistrza Paweł Knapik, nazywając zamek perełką.

Skomplikowane prace

Gdy pojawił się pomysł odrestaurowania świeckiego Zamku, wiele osób wyrażało wątpliwość. Odbudowanie sklepień gwiaździstych miało być zbyt drogie i zbyt skomplikowane, aby faktycznie można było je zrealizować.

Okazało się jednak, że nic nie jest możliwe, gdy są duże chęci. Podczas prac wykorzystano aż 40 tys. cegieł, co było i kosztowne i czasochłonne. Efekt jednak był warty tego wysiłku. Sklepienia w refektarzu i kaplicy zamkowej wyglądają, jakby naprawdę ktoś wykonał je kilkaset lat temu. Zachowano ten sam styl architektoniczny, w jakim zbudowano oryginalne sklepienia. Wymagało to oczywiście wykorzystania archaicznych metod.

Zamek w Świeciu

Zamek w Świeciu to jeden z najważniejszych zabytków w okolicy. Przyciąga turystów, którzy chcą zobaczyć pozostałości po dawnych czasach. Aby to było możliwe, obiekty historyczne takie jak ten muszą podlegać konserwacji. Im bardziej przypominają swój stan sprzed lat, tym lepiej sprawują swoją funkcję edukacyjną oraz są bardziej użytkowe. Czasem jednak przeprowadzenie remontu jest bardzo kosztowne i trwa długo.