Co warto zobaczyć w Świeciu? – zamek, muzea i nie tylko
Co warto zobaczyć w Świeciu?
Świecie nie jest być może najbardziej znanym i największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Jeśli wyjeżdżamy do tego regionu w celach turystycznych, to pewnie wybierzemy inne miasta. Czy to oznacza, że nie ma nic, co warto zobaczyć w Świeciu? Oczywiście, że jest! Jest to miasto, które mam nam do zaoferowania kilka ciekawych rzeczy, jeśli oczywiście damy mu szansę. Postaramy się teraz wspólnie zadecydować, co warto zobaczyć w Świeciu.
Świecie znane jest przede wszystkim z jednego swojego zabytku – zamku. Jednak są też inne zabytki w Świeciu oraz atrakcje, które zasługują na naszą uwagę. Są to między innymi muzea, w których możemy spędzić trochę czasu, aby dowiedzieć się czegoś. Wiedza, którą możemy dzięki takiej wizycie nabyć, dotyczyć będzie głównie historii regionu.
Świecie jest jednym z tych miejsc na mapie Polski, które samym swoim istnieniem przywołuje historię Zakonu Krzyżackiego. Dla osób interesujących się tym okresem polecilibyśmy całe Kujawy do zwiedzenia. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas, aby rzucić pracę i wszystkie obowiązki tylko po to, by pozwiedzać sobie kraj. Dlatego właśnie ze wszystkiego, co warto zobaczyć w województwie kujawsko-pomorskim, skupimy się dzisiaj na Swieciu
A zatem co warto zobaczyć w Świeciu? To zależy od kilka czynników takich jak pogoda. Duże znaczenie też będą miały nasze własne preferencje i styl. Bez względu na to, jakim jesteśmy rodzajem turysty, powinniśmy znaleźć coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które warto zwiedzić w Świeciu.
Co warto zobaczyć w Świeciu latem?
Nie ma co ukrywać, jednym z najważniejszym obiektów, dla których ludzie odwiedzają świecie jest Zamek. Czy zabytki w Świeciu (a konkretnie jeden zabytek) są aż tak warte zobaczenia? To oczywiście zależy od tego, co chcemy zobaczyć i jaka wycieczka nam się marzy. Mimo wszystko zamek ten jest czymś, co warto zobaczyć w Świeciu.
Mowa tutaj oczywiście o zamku krzyżackim, który dziś jedną z najciekawszych atrakcji w województwie kujawsko-pomorskim. Zanim scharakteryzujemy sobie krótko historię tej budowli i okoliczności jej powstania, uściślijmy sobie kilka rzeczy.
Krzyżacy pozostawili po sobie wiele interesujących zabytków. Jednym z nich jest zamek w Świeciu.
Jeśli spodziewamy się długiego zwiedzania z przewodnikiem i penetrowania szczegółowo urządzonych pomieszczeń, to niestety się rozczarujemy. Zamek ten jest dzisiaj ruiną, ale to nie znaczy, że nie jest czymś, co warto zobaczyć w Świeciu. Zdecydowanie zaliczymy go najlepszych atrakcji Kujaw, a dlaczego tak jest?
Ruiny te wspaniale komponują się z krajobrazem ze względu na ich architekturę. Jest to idealny przykład stylu, w jakim Krzyżacy wznosili swoje budowle. Takie zamki pozostawili dzisiaj w Królewcu, Malborku, Ełku i jeszcze kilku miastach. Jeśli nie wiemy dokładnie, gdzie są zamki krzyżackie w Polsce, to przyda nam się mapa Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Na tych terenach właśnie osiedli się swego czasu Krzyżacy.
Historia zamku oczywiście sięga trudnych czasów w historii Polski, a wiąże się ona z istnieniem Państwa Krzyżackiego. Nie powstałoby ono, gdyby Konrad Mazowiecki nie musiał prosić krzyżaków o pomoc w pokonaniu pogan z północy. Choć nasze wspólne losy nie potoczyły się dobrze, to dzięki Krzyżakom powstało coś, co warto zobaczyć w Świeciu. Dotyczy to także wszystkich innych zamków, jakie Krzyżacy wznieśli. To właśnie dzięki nim oglądamy dziś przepiękne zabytki na Kujawach.
Zamki krzyżackie powinny być obowiązkową pozycją na liście każdego turysty, pragnącego zgłębiać tajemnice średniowiecznej Polski.
Czy to oznacza, że decyzję o „zaproszeniu” Krzyżaków do Polski powinniśmy oceniać pozytywnie? Nie da się tego tak jednoznacznie określić, jak byśmy chcieli. Przypominamy, że działo się to w czasach rozbicia dzielnicowego, a więc władza centralna w Polsce wyglądała nieco inaczej niż wcześniej.
Nie każdy z książąt mógł liczyć na pomoc swoich braci i trzeba było sobie na różne sposoby radzić. Zwiedzanie Świecia może być dobrym pomysłem na przypomnienie sobie o tamtych czasach i przemyślenie kilku spraw. Zamek krzyżacki jest więc nie tylko czymś, co warto zobaczyć w Świeciu, ale i małym dodatkiem do lekcji historii.
Konrad Mazowiecki miał trochę gorszą sytuację pod względem militarnym, gdyż graniczył z pogańską północą. Musiał radzić sobie w walkach z plemionami bałtyckimi, a mowa przede wszystkim u Prusach i Jadźwingach. Od nazwy tych pierwszych wzięła się nazwa późniejszego państwa. Z pomocą Krzyżaków udało się podbić ziemie pogan, ale zgodnie z umową, ziemie te trafiły do Krzyżaków. Tak więc to, co warto zobaczyć w Świeciu było dawniej ziemią Bałtów, którą przejęli pod swoją kontrolę Krzyżacy.
Zabytki w Świeciu mogą nauczyć nas tego i owego na temat średniowiecznej historii.
Kiedy Krzyżacy przejęli pogańskie ziemie i utworzyli tam swoje własne państwo, zaczęli budować na nim zamki. Służyły one jako bazy wypadowe a także siedziby ważnych osób. Jeśli chodzi zaś o sam Zamek w Świeciu, to powstał on w wieku XIV. Gdyby historia potoczyła się inaczej, być może dzisiaj to miasto w ogóle nie znajdowałoby się na terenach Polski. Być może zwiedzanie Świecia byłoby możliwe dopiero po przekroczeniu granicy polsko-pruskiej. Ale to już pozostaje tylko w sferze domysłów. Wszystkie atrakcje w Świeciu, łącznie z zamkiem są dziś w 100% polskie i nikt nie może sobie rościć do nich żadnych praw.
Nie musimy się więc obawiać, że któregoś razu zapukają Krzyżacy z prośbą o oddanie im zamków. Wszystko, co warto zobaczyć w Ełku, jest więc bezpieczne od wszelkich obcych najeźdźców. Zabytki na Kujawach są już częścią historii, którą powinniśmy przeżywać sami, odwiedzając je.
Co warto zobaczyć w Świeciu w Brzydką pogodę?
Kiedy ktoś narzeka na pogodę, mówimy mu, że nie jest z cukru. Zasadniczo to prawda. Nie jesteśmy w stanie roztopić się w deszczu, a krople z nieba nie są przecież kwasem siarkowym. Nie oznacza to jednak, że musimy na siłę hulać po ulicach miasta podczas największej ulewy. Nadal znajdzie sie przecież coś, co warto zobaczyć w Świeciu, kiedy za oknem deszcz.
Chodzenie w deszczu może mieć różne konsekwencje, z czego zwykłe przeziębienie jest najmniej opłakanym w skutkach. Jeśli nie jesteśmy ze Świecia ani okolic i po prostu wybraliśmy się na wycieczkę, to pojawia się dodatkowy problem. Jeśli przemoczymy ubrania, to nie będziemy mieli gdzie i w co się przebrać. Nie będziemy wtedy mogli cieszyć się zwiedzaniem atrakcji w Świeciu, a takiej sytuacji byśmy przecież nie chcieli.
Co wtedy możemy zrobić? Proponujemy zwiedzanie któregoś z muzeum. Zwiedzanie muzeum może wydawać się nudne, zwłaszcza dzieciom. Jeśli więc zastanawiamy się, co warto zobaczyć w Świeciu z dziećmi, to musimy rozważyć to bardzo dokładnie. Musimy wziąć pod uwagę zainteresowania naszych dzieci oraz ich preferencje.
Jakie muzeum w Świeciu warto zobaczyć? Przyjrzyjmy się najciekawszych ekspozycjom i spróbujmy zastanowić się, która oferta przemawia do nas najbardziej.
Może się tak okazać, że dla naszych dzieci najlepsze atrakcje w Świeciu to będzie właśnie muzeum i zamek. Z kolei inne dziecko będzie zainteresowanie jedynie budką z lodami, a wszelkie instytucje muzealne wzbudzą w nim jedynie wstręt.
Dzieje się to z bardzo prostej zasady, z której chyba zdajemy sobie wszyscy sprawę. Po prostu ludzie są różni i każdy ma swój własny gust i temperament. Z tego powodu nie da się zaplanować uniwersalnej wycieczki, która zadowoli każdego. Jeśli więc każdego mieszkańca miasta zapytamy, co warto zobaczyć w Świecie, to odpowiedzi mogą nas zaskoczyć. Może się okazać, że tylko część wyśle nas do zamku, podczas gdy ktoś zaproponuje nam sklep wędkarski.
Jeśli więc chcemy, żeby zwiedzanie Świecia było dla nas owocne, to musimy je odpowiednio przemyśleć. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie dobrać te atrakcje w Świeciu, które będą zgadzały się z naszymi własnymi preferencjami. Musimy też być odpowiednio nastawieni na różnorodność i czasem zrezygnować z zacietrzewienia.
Muzea są bardzo różne, a każde z nich ma coś do zaoferowania unikalnego. Czy muzea są czymś, co warto zobaczyć w Świeciu?
Może się okazać, że to, co warto zobaczyć w Świeciu, zupełnie nie pokrywa się z tym, co lubimy na co dzień. A mimo to wyjdziemy zadowoleni właśnie ze względu na obcowanie z czymś nowym. To właśnie rzeczy nieznane i niecodzienne budzą w nas największą ekscytację. Nie powinniśmy się przed tym bronić, zwłaszcza jeśli chodzi o wycieczkę. Bierzmy więc mapę do ręki i zaplanujmy najlepsze zwiedzanie Świecia, jakie może nam przyjść do głowy. Warto też przygotować sobie plan na dalsze wycieczki i zastanowić się, co warto zobaczyć w województwie kujawsko-pomorskim w dalszej kolejności.
No to co z tym muzeum? Jeśli zastanawiamy się, jakie muzea w województwie kujawsko-pomorskim warto zwiedzić, to kilka z nich znajdziemy w Świeciu. Jednym z muzeów w Świeciu wartych zobaczenia jest Izba Regionalna. Będziemy w niej mogli zobaczyć ekspozycje związane z Ziemią Świecką.
Ziemia świecka, to nie tylko Świecie, ale też jego okolice. Po zapoznania się z jej sekretami w Izbie Regionalnej być można uznamy, że cała Ziemia Świecka jest czymś, co warto zwiedzić w województwie kujawsko-pomorskim. W zasadzie czemu nie? Lokalni przedsiębiorcy na pewno się nie obrażą, jeśli naszą wizytą zdecydujemy się wesprzeć miejscową gospodarkę.
Czy warto odwiedzić muzeum pożarnictwa? Zobaczmy, co ma nam ono do zaoferowania!
Izba regionalna to nie jedyne, co warto zobaczyć w Świeciu, jeśli interesują nas muzea. Oprócz tego możemy zwiedzać na przykład Muzeum Pożarnictwa Ziemi Świeckiej. Obiekt ten znajduje się przy ul. Mickiewicza 10, więc nie jest on aż tak daleko od zamku. Jeśli interesuje nas pożarnictwo, to wizyta w tym muzeum może nas zaciekawić.
Zobaczymy tam eksponaty związane z działalnością straży pożarnej, czyli różnego rodzaju sprzęt. Ponownie jest to coś, co warto zobaczyć w Świeciu, pod warunkiem, że tematyka nam odpowiada.
Jeśli uznamy, że pożarnictwo jest czymś, co może nas zainteresować, to nie czekajmy długo i odwiedźmy to miejsce. Jeśli jednak zupełnie nie po drodze nam z taką tematyką, lepiej pomyśleć o tym, gdzie jeszcze możemy pójść. Pamiętajmy, że są jeszcze inne muzea w Świeciu, które mogą nam zaoferować całkiem ciekawe zwiedzanie.
Planując wycieczkę do Świecia, zastanówmy się, na jakie atrakcje najbardziej mamy ochotę. Czy wizyta w muzeum zaspokoi nasze potrzeby?
Komu najbardziej spodoba się wizyta w muzeum? Duża część osób powie, że muzea są mało rozrywkowe i nie da się nimi zainteresować młodzieży. Jest to prawda tylko częściowa, bo to, czy dane muzeum wpadnie nam w oko, zależy od kilku różnych czynników.
Przede wszystkim od tematyki, naszych zainteresowań oraz jakości muzeum. Nawet jeśli tematyka danego muzeum nam odpowiada, to nadal nie mamy gwarancji, że wszystko, co w nim znajdziemy będzie dla nas ciekawe. To, które atrakcje w Świeciu nam przypadną do gustu, nie jest takie oczywiste.
A czy muzea w Świeciu są dobrej jakości i warto je zwiedzić? Warto pamiętać, że są to skromne muzea. Nie znajdziemy tutaj takich wielkich i imponujących obiektów jak muzea warszawskie czy wrocławskie. Ale czy małe i skromne muzeum nie może być czymś, co warto zwiedzić w Świeciu? Oczywiście, że może, więc spróbujmy się zastanowić, czy i dlaczego warto poszczególne z nich odwiedzić.
Jakie atrakcje turystyczne warto zwiedzić w Świeciu, jeśli mamy zróżnicowane zainteresowania? Muzea tematyczne mogą nas zaciekawić.
Zacznijmy może od Muzeum Pożarnictwa w Świeciu, o którym właśnie wspomnieliśmy. Czy należy ono do tych ciekawych atrakcji w Świeciu, czy raczej powinniśmy go unikać? Zobaczmy sobie, jakie eksponaty będziemy mogli w nim oglądać. Wśród ekspozycji zobaczymy różne rodzaje sikawek.
Nazwa to może się wydawać śmieszna, ale jest to niezbędny element sprzętu strażackiego. Bez sikawki nie byłoby możliwe rozprowadzanie wody na palące się miejsca. Mogłoby się wydawać, ze każda sikawka jest taka sama, bo przecież służy do tego samego.
To trochę tak jak powiedzieć, że każdy sos kulinarny jest taki sam, bo w każdym z nich chodzi o polanie kartofli. Atrakcje turystyczne w Świeciu pełnią więc funkcję edukacyjną, a zastosowanie sprzętu strażackiego może być jej częścią. Co więc z tymi sikawkami? Modele, jakie zobaczymy na ekspozycjach pochodzą z XIX i XX wieku. Będziemy mogli co nie co o nich poczytać i dowiedzieć się, jaka jest różnica.
Zrozumiemy wtedy, dlaczego każda sikawka nie jest taka sama i po co w ogóle różne typy. Zobaczymy też smoki, co może być ciekawe dla osób interesujących się legendami. Niestety nie chodzi tu o takiego smoka jak ten z Wawelu, ale o smoki wodne, czy pewien element sprzętu używanego przez straż pożarną. W ekspozycji znajdziemy jeszcze wiele innych elementów takiego ekwipunku jak na przykład oświetlenie czy inne części składowe aparatury wodnej (oprócz groźnie brzmiącego smoka).
W Muzeum tym znajdziemy też osobny Dział Historii Miasta Świecie, który jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa. Dowiemy się z niego co nie co na temat dawnych dziejów tego uroczego miejsca. Pooglądamy bardzo stare fotografie, które zatrzymały w czasie różne ciekawe momenty.
Świecie – zwiedzanie zabytkowych kościołów
Do najciekawszych zabytków w Polsce często należą kościoły. Nie ma się co dziwić, bo przez wiele lat to właśnie Kościół Katolicki najbardziej dbał o rozwój architektury, sztuki i edukacji.
Na przestrzeni tych wszystkich lat budowano bardzo wiele kościół na terenie całego kraju, a dzisiaj wiele z nich uważa się za bardzo cenne zabytki. A jakie kościoły są czymś, co warto zobaczyć w Świeciu?
Pierwszą taką budowlą, o której warto wspomnieć jest Stara Fara. To jedna z najstarszych budowli, jakie możemy oglądać w Świeciu. Kościół ten zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim. Podczas konfliktu ze Szwedami kościół ten trochę przecierpiał, więc po pierwszej wojnie szwedzkiej trzeba go było odremontować.
Dlatego dzisiaj przejawia on cechy nie tylko gotyku, ale też renesansu. Ciekawostką jest, że budynek ten był wykorzystywany w serialu „Czterej Pancerni i Pies”. Nawet jeśli nie interesują nas gotyckie kościoły, to choćby z tego względu Stara Fara jest czymś, co warto zobaczyć w Świeciu. Jakie jeszcze zabytki w Świeciu zasługują na naszą uwagę?
Jakie zabytkowe kościoły warto zobaczyć na Kujawach? Przyjrzyjmy się kilku zabytkowym świątyniom znajdującym się w Świeciu.
Popatrzmy też na zabytkowy barokowy kościół pobernardyński, który mieszkańcy nazywają „Klasztorkiem”. Historia tej świątyni wiąże się z początkiem działalność Bernardynów w Świeciu. Sprowadził ich w XVII wieku burmistrz, aby przeciwdziałać zbyt drastycznym wpływom reformacji. Na samym początku przejęli oni kościół św. Mikołaja, ale z czasem wybudowano dla nich osobny kościół. Ciekawym jest, że jego wnętrze urządzono za czasów króla Stanisława Augusta.
Król ten nie cieszy się w Polsce zbyt dobrą sławą, ale przynajmniej kościół jest ładnie przystrojony. Szczególnie uwagę zwraca ołtarz w stylu rokoko oraz klasycystyczne ołtarze boczne.
Dawne kościoły protestanckie na Kujawach. Czy mogą nas nauczyć czegoś o historii?
Wspomnieliśmy już o budowlach powstałych z inicjatywny Kościoła Katolickiego, ale to nie wszystko. Są też w Polsce takie kościoły, które pierwotnie były protestanckie. Jednym z nich jest kościół św. Andrzeja Boboli w Świeciu, który powstawał w XIX wieku. Na początku był to kościół ewangelicko-augsburski, a dopiero po ok. 100 latach został przejęty przez rzymski katolicyzm.
Nie ma się co dziwić, że na Kujawach znajdziemy wiele kościołów protestanckich. To właśnie odłamy protestantyzmu dominowała w Prusach i dlatego właśnie wśród mieszkańców Kujaw, Warmii czy Mazur było bardzo wielu protestantów. Sytuacja zaczęła się oczywiście zmieniać po obu wojnach, gdy ziemie te stały się już całkowicie polskie. No może nie licząc naszej zależności od Związku Radzieckiego przez kilkadziesiąt lat, ale Polska była Polską.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że kościół ten może się pochwalić wielką 46-metrową wieżą. Widać z niej panoramę całego miasta, która prezentuje się nie najgorzej. Bardzo wartościowym elementem tego budynku jest obraz „Sąd Ostateczny”.
Zwiedzanie zabytków w Świeciu – zawsze coś nas może zaskoczyć
Są to chyba najlepsze dowody na to, że kościoły są czymś, co warto zobaczyć w Świeciu. Nawet osoby, które nie są katolikami, powinny docenić ich architekturę i kunszt, z jakim zostały wybudowane.
Śledząc zabytkowe kościoły w Polsce można zobaczyć przekrój praktycznie wszystkich epok. Od gotyku aż po neobarok. Warto więc czasem zwrócić uwagę na takie zabytkowe świątynie i próbować samemu odgadnąć w jakim stylu je wzniesiony. Poćwiczymy dzięki temu pamięć i kreatywne myślenie.
Warto jednak pamiętać, że kościoły nie są tylko zabytkami. Jeśli jesteśmy zainteresowani nimi ze względów turystycznych, to pamiętajmy o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie powinniśmy zakłócać mszy ani nabożeństw. Jeśli więc możemy, to starajmy się oglądać je jedynie z zewnątrz. Chyba że sami jesteśmy wierzący i chcemy wejść do środka na modlitwę. Wtedy jak najbardziej, każdy powinien się czuć w kościele jak u siebie.
Jeśli jednak chodzi nam tylko o obejrzenie zabytkowego budynku od środka, to pamiętajmy, aby dostosować się do panujących reguł. Chodzi tu między innymi o ściągnięcie czapki przez panów albo przyklęknięcie przed ołtarzem. O takim poszanowaniu kultu religijnego powinniśmy pamiętać również zwiedzając budynki związane z innymi wyznaniami. Nawet Wojciech Cejrowski, uznawany za wyjątkowo konserwatywnego katolika, będąc w buddyjskiej świątyni przyklęknął, aby okazać szacunek ludziom, przychodzącym tam w celach religijnych.
Co jeszcze warto zobaczyć w Świeciu?
W Świeciu możemy znaleźć także wiele rzeźb ludzkich głów. Czy jest to coś niezwykłego? Trudno powiedzieć, ale w mieście znajduje się ich ponad 200. Niektóre z nich są dosyć duże, nawet na wysokość dwóch metrów. Większość jednak to małe rzeźby, nie przekraczające swoją wysokością 40 cm. Mogą one nam się nieco kojarzyć z wrocławskimi krasnalami, które również są rozlokowane na terenie całego miasta. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć w Świeciu, jeśli spędzamy swój wolny czas w tym mieście.
Jeśli już o rzeźbach mowa, to w okolicach rynku możemy również zobaczyć rzeźbę, przedstawiającą spodnie. Rzadko kiedy możemy zaobserwować wyrzeźbione ubranie, więc takie spodnie na pewno robią wrażenie. Raczej nie uda nam się ich założyć, ale zrobić sobie przy nich zdjęcia już jak najbardziej. Trzeba przyznać, że obiekty takie są naprawdę fotogeniczne. Oprzyjmy się o rzeźbę i pozwólmy któremuś z naszych towarzyszy zrobić nam pamiątkową fotkę. Od tego momentu rzeźba spodni zawsze będzie nam się kojarzyła ze Świeciem, bo faktycznie należy ona do jego ciekawszych atrakcji.
Podczas wizyty w Świeciu pamiętajmy o tym, aby wstąpić na rynek. Jest to obowiązkowe miejsce o strategicznym znaczeniu.
Skoro już wspomnieliśmy na temat rynku, to warto właśnie zatrzymać się na tym byłym placu targowym. Praktycznie każde duże lub średnio miasto w Polsce ma swój zabytkowy rynek. Często to właśnie tam kwitnie życie towarzyskie miasta i tam spotykają się ludzie, gdy planują wyjście na miasto. Skąd się wzięło, że to akurat rynki stały się tak ważne? Rynki dawniej były placami targowymi, gdzie gromadziło się wiele okolicznych kupców. Były one głównymi miejscami handlu i częściowo pełnią tę rolę do dzisiaj. Nadal wokół rynków znajdują się różne lokale, które zarabiają dzięki temu, że rynek jest prawdziwym ośrodkiem życia towarzyskiego.
Dlatego właśnie rynek to kolejna atrakcja Świecia, którą warto odwiedzić. Jest to świetny pomysł na postój, jeśli jesteśmy na wycieczce i chcemy trochę odsapnąć. Mamy wtedy czasu na to, żeby sobie spokojnie usiąść, wypić kawę i porozmawiać z przyjaciółmi.
Co jeszcze musimy wiedzieć o tym mieście?
Wiemy już, jakie są najważniejsze atrakcje w Świeciu. Nie jest to jednak koniec, jeśli chodzi o listę ciekawych czynności, jakie możemy wykonywać podczas wizyty w tym mieście. Zawsze możemy jeszcze pójść do kina, pouprawiać trochę sportu, albo obejrzeć film w kinie. Możliwości są praktycznie nieograniczone, więc wcale nie ma powodu, aby twierdzić, że świecie jest nudnym miastem. To czy będzie w nim nudno, czy ciekawie, zależy przede wszystkim od nas.