Wyjątkowe znalezisko historyczne – monety Fryderyka II Wielkiego odkryte w powiecie świeckim

Wyjątkowe znalezisko historyczne – monety Fryderyka II Wielkiego odkryte w powiecie świeckim

Kolejny odkrywczy skarb ukryty w ziemiach powiatu świeckiego został odsłonięty. Tym razem, po serii znalezisk artefaktów związanych z dawnymi Gotami, przyszła pora na odnalezienie unikalnych monet. Odkrycia dokonał Olaf Papkiewicz, znawca historii, który zdobył rozgłos za sprawą programu „Poszukiwacze historii” nadawanego na kanale Polsat Play.

Znaleziony skarb stanowi 14 srebrnych monet, które były emitowane za panowania pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego. Jak informuje Mateusz Sosnowski z Wdeckiego Parku Krajobrazowego, monety datowane są na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XVIII wieku.

Zaskakujące jest to, że wartość odkrytych monet jest dość wysoka. Sosnowski wyjaśnia, że dawniej można było za nie zakupić aż 200 kur. Możliwe jest więc, że monety nie zostały przypadkowo zapomniane czy zgubione, ale zostały celowo zakopane w celu zabezpieczenia.

Według Sosnowskiego, to znalezisko potwierdza zainteresowanie Pruskim Państwem w naszych obszarach. Już podczas pierwszego rozbioru Polski te tereny zostały przyłączone do Królestwa Prus, jednak już wcześniej, w trakcie Konfederacji Barskiej, obszary te zostały zajęte przez Prusy jako tzw. kordon sanitarny.