Święto Morza: weźmy udział w paradzie żaglowców

Święto Morza: weźmy udział w paradzie żaglowców

Święto Morza: weźmy udział w paradzie żaglowców

Święto Morza: już w sobotę odbędzie się bardzo ciekawe wydarzenie na Pomorzu. Jest to świętu, które nawiązuje do tradycji z czasów międzywojnia. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 1932 roku, więc jest to prawie 90 letnia tradycja. Odbywało się ono regularnie aż do czasu wybuchu wojny. W 2013 roku postanowiono, aby znów je zorganizować. Tak więc każdego roku możemy znów odwiedzić Gdynię i wziąć udział.

Parada żaglowców

Gwoździem programu ma być parada żaglowców, a początek wydarzenia zaplanowano na godzinę dwunastą w południe. Przed paradą odbędzie się koncert, którego będzie można wysłuchać na Bulwarze Nadmorskim. Będziemy mogli posłuchać tam szant wykonanych przez chór na pokładzie Zawiszy Czarnego. Wybór tego żaglowca nie jest przypadkowy. Otóż w tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica podniesienia na nim bandery.

Jakie żaglowce i jachty popłyną w paradzie?

Właściciele jachtów i żaglowców mogą zgłosić się do udziału w poradzi. Wystarczy wypełnić formularz na specjalnej stronie internetowej. Wiemy też, ze udział zadeklarowały załogi Daru Młodzieży, Pogorii, Zawiszy Czarnego i Generała Zaruskiego. Koniec parady przewidujemy na godzinę 16:30, po zakończeniu będzie można znów uczestniczyć w koncercie.

Święto Morza: dlaczego warto odwiedzić Gdynie?

W tym roku w Gdyni czeka na nas wiele atrakcji. Będziemy mogli posłuchać koncertu prawdziwej morskiej muzyki – szant – oraz zobaczyć w akcji jachty i żaglowce. Nie odbędą się jednak „Cudawianki 2021” czyli kolejna edycja cyklicznego gdyńskiego wydarzenia. Powodem anulowania jest pandemia koronawirusa.

– W sobotę koncertem o godz. 17 w „Muszli” uroczyście otwieramy Święto Morza. Z kolei ostatnia niedziela czerwca to zwyczajowo Święto Marynarki Wojennej. Przede wszystkim odbędzie się odnowienie chrztu Błyskawicy. Przyjadą córki pani Cecylii Raczyńskiej, która była matką chrzestną okrętu, i o godz. 13 odbędzie się uroczystość na pokładzie Błyskawicy, która do tego czasu wróci z remontu – informuje przewodnicząca rady miasta Joanna Zielińska