Nowa ulica w Świeciu w trakcie budowy. Kiedy skończą się prace?

Nowa ulica w Świeciu w trakcie budowy. Kiedy skończą się prace?

Nowa ulica w Świeciu jest już w trakcie budowy

Nowa ulica w Świeciu wiąże się z bardzo poważnymi planami inwestycyjnymi. Dzięki dużemu zainteresowaniu przetargiem koszt inwestycji wynosi mniej niż 600 tysięcy złotych, a budowa powinna skończyć się w listopadzie. Patronem nowej ulicy będzie Kazimierz Jagiellończyk, który zasłyną ze zwycięstwa w wojnie trzynastoletniej.

Co wiemy o powstającej właśnie ulicy Kazimierza Jagiellończyka?

Ulica będzie się krzyżować z ul. Bolesława Chrobrego. Jej długość wyniesie 156 metrów, a wzdłuż niej powstanie chodnik na szerokość dwóch metrów. W planach jest postawienie czterech lamp, które zwiększą bezpieczeństwo na tym odcinku. Pojawi się tam także kanał technologiczny, który ma ułatwić przyszłe inwestycje komunikacyjne.

Na samym początku szacowano, że łączny koszt ma wynieść 757 tysięcy złotych. Koszty spadły jednak do 542 tysięcy złotych ze względu na bardzo duże zainteresowanie w trakcie przetargu. Firma, która zobligowała się do wykonania inwestycji, skończy prace nie później niż w połowie listopada. Cały koszt pokryją środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dużo poważniejsze plany inwestycyjne

Szef Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu Ryszard Sadowski wspomina, że zbudowanie tej ulicy jest tylko częścią szerszego planu. Zakłada on nowe inwestycje mieszkaniowe w okolicy, a realizować je będzie dwóch różnych deweloperów. Wykonanie wszystkich tych planów będzie trwało oczywiście dużo dłużej, więc na pewno nie skończy się w tym roku.

Nowa ulica w Świeciu i jej patron

Patronem nowej ulicy jest Kazimierz IV Jagiellończyk. Jeśli spojrzymy na dynastię Jagiellonów, to nie jest on tak słynny jak Władysław Jagiełło, o którego zasługach pod Grunwaldem wiemy wszyscy. Nie oznacza to jednak, że Kazimierz nie miał zasług, które warto upamiętnić. On również był mocno zaangażowany w konflikt  Państwem Krzyżackim. To za jego czasów wybuchła wojna trzynastoletnia, którą wygrała Polska. Rezultatem tego zwycięstwa było odzyskanie Pomorza Gdańskiego. Ciekawostką jest, że Kazimierz miał również szansę zostać królem Czech, ponieważ w ubieganiu się o koronę poparła go duża część wpływowych Czechów. Przegrał jednak tę rywalizację z Albrechtem Habsburgiem.