Boże Ciało w Świeciu. Jak frekwencja na procesji?

Boże Ciało w Świeciu. Jak frekwencja na procesji?

Trzy parafie ze Świecia zebrały się, aby wspólnie zorganizować procesję Bożego Ciała. Rozpoczęła się ona w kościele farnym, a następnie przeszła do parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Następni wierni przeszli w stronę „klasztorka”. 

Boże Ciało

Boże ciało jest jednym ze świąt ruchomych, a to oznacza, że każdego roku przypada w inny dzień. Wyznacza się je na 60 dni po świętach Wielkanocy. Ma ono miejsce równy tydzień po święcie Trójcy Świętej. Zawsze w ten dzień odbywa się uroczysta Msza Święta, po której następuje procesja. Jej centralnym punktem jest monstrancja z hostią i jest to jedyny dzień w roku, kiedy cały kościół bierze sedno swojej wiary na ulice „do ludzi”.

Procesja Bożego Ciała – jedna z najbardziej znanych tradycji

Ze wszystkich obrządków katolickich to właśnie wokół procesji Bożego Ciała jest najwięcej zamieszania. Wiedzą o tym w szczególności wiejskich społeczności. W małych miejscowościach, gdzie jest tylko jeden kościół i wszyscy się znają, zorganizowanie procesji jest naprawdę wielkim halo. Uczestnicy martwią się tym, jak się ubrać, a organizatorzy dbają o to, aby nagłośnienie i wszystkie inne sprawy techniczne były dopięte na ostatni guzik. Zazwyczaj jednak zdarzy się, że któryś z głośników nie działa, ale taki już urok tego rodzaju wydarzeń.

W przygotowaniu procesji Bożego Ciała mogą przydać się także uzdolnieni artyści.