Blok na Mariankach prawie gotowy

Blok na Mariankach prawie gotowy

Blok na Mariankach dla seniorów już jest prawie gotowy

Blok na Mariankach już niedługo będzie gotowy. Zamieszkać w nim ma około 50 osób, a składać się będzie z ośmiu mieszkań wspomaganych i sześciu mieszkań chronionych. Miejscem budowy jest skrzyżowanie ulic Bony i Chrobrego. Budowę zaczęto w marcu 2021 roku, a jej postęp dotarł mniej więcej do połowy. Planowany koniec ma przypaść na kwiecień 2022 roku. Wartość całej inwestycji wynosi 7 mon 379 tys. złotych. Wykonawcą zaś jest spółka Solgrud o grudziądzkim rodowodzie.

Prace już coraz bliżej końca

Wiemy, że skończyło się już układanie instalacji sanitarnej i elektrycznej na parterze. W tym momencie trwają prace na wyższych piętrach. Kiedy tylko uda się położyć tynk na parterze, to prace przeniosą się na pierwsze piętro. Tam zaś kończy się już stawianie ścianek działowych. Na samym dole budynku będzie znajdować się część wspólna, w której oczywiście nie zabraknie ułatwień dla osób niepełnosprawnym.

Blok na Mariankach będzie pierwszym tego typu w Polsce

Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski wyjaśnia, że nowy budynek ma być przede wszystkim wsparciem dla seniorów. To, kto znajdzie się w mieszkaniu wspomaganym a kto w chronionym, jest zależne od stopnia samodzielności.

Burmistrz jest dumny z tego, że gmina jest jedną z pierwszych, która zdecydowała się wprowadzić nowoczesne rozwiązana. Nie powstał do tej pory ani jeden budynek w Polsce, w których mieszkania chronione łączyłyby się z domem dziennego pobyty i mieszkaniami wspomaganymi.

Kto będzie mógł zamieszkać w nowym domu?

W mieszkaniach chronionych znajdą się seniorzy, którzy potrzebują opieki całą dobę. Chodzi tu na przykład o takie osoby, które mają zbyt duży stopień niepełnosprawności, aby wykonywać sprawnie codzienne czynności. Ponieważ mają problem z umyciem się i zjedzeniem posiłku, potrzebują opieki, która będzie do ich do dyspozycji o wszystkich porach dnia.

Znajdą tam jednak osoby o nieco mniejszym stopniu zależności. Nawet ci seniorzy, którzy nie mają żadnej poważnej niepełnosprawności, napotykają problemy z radzeniem sobie w codziennych sytuacjach.