Blefaroplastyka – na czym polega plastyka powiek?
Oznaki starzenia w postaci wiotkiej, luźnej skóry są najbardziej widoczne na delikatnej okolicy oczu. Jednym ze sporych problemów wizualnie dodającym lat są opadające powieki. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na przywrócenie satysfakcji z własnego wyglądu, jest blefaroplastyka, czyli chirurgiczna plastyka powiek. Dowiedz się więcej o tym zabiegu.
Na czym polega blefaroplastyka?
Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym na jednej lub obu powiekach górnych bądź dolnych. Korekta powiek pozwala na usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry, a także tzw. przepuklin tłuszczowych, będących jednym z powodów obrzęku powieki.
W przypadku powiek górnych lekarz wykonuje nacięcie wzdłuż naturalnej linii fałdu skórnego i usuwa nadmiar skóry wraz z mięśniem okrężnym oka, który zostaje następnie obkurczony. Przy korekcie powieki dolnej nacięcie wykonuje się wzdłuż linii rzęs. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie blefaroplastyka niekiedy jest wykonywana bez nacięcia – lekarz dociera do tkanek przezspojówkowo. Wszystkie rodzaje postępowania chirurgicznego gwarantują zerową lub minimalną widoczność blizn.
Jeśli wskazaniem do zabiegu jest przepuklina tłuszczowa, specjalista usuwa także nadmiar tkanki tłuszczowej, po czym zakłada szwy. W ten sposób można skorygować ilość luźnej skóry i nadmiaru tkanki tłuszczowej, nadając powiece odpowiednie napięcie. Cała procedura zwykle trwa ok. 1,5 godziny.
Dzięki blefaroplastyce powieka uzyskuje pożądany kształt, a oko właściwy kontur. Zabieg jest wykonywany zarówno w celu poprawy urody, jak i przywrócenia właściwego pola widzenia, które często jest zasłaniane przez nadmiernie opadającą powiekę.
Czy blefaroplastyka to bolesny zabieg?
Chirurgiczna korekta powiek jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. W trakcie procedury pacjent nie odczuwa więc bólu czy innych dolegliwości.
Dyskomfort i niewielki ból może natomiast występować po zabiegu. Najczęściej jednak dolegliwości nie wymagają stosowania środków przeciwbólowych. Mogą też wystąpić niewielkie zasinienia i opuchlizna – objawy zwykle mijają po ok. 5–10 dniach. W celu przyspieszenia gojenia drobnych ran zaleca się stosowanie maści zawierających antybiotyki, opatrunku i kompresów.
Kiedy warto zdecydować się blefaroplastykę?
Najczęstszą przyczyną zwiotczenia skóry wokół oczu jest upływ czasu. Wraz z wiekiem spada zdolność kolagenu i elastyny do resyntezy, co skutkuje utratą nawilżenia, napięcia i gęstości skóry. Do opadania powiek górnych przyczynia się także nacisk generowany przez tkanki czoła i okolic brwi, które przesuwają skórę w kierunku działania grawitacji. Za opadanie powiek dolnych lub górnych mogą odpowiadać również uszkodzenia mięśni, skłonność genetyczna czy niewłaściwa pielęgnacja skóry.
W każdym z wymienionych przypadków, po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, można zdecydować się na korektę powiek. Blefaroplastyka wskazana jest osobom, u których nieinwazyjne metody nie pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów. To doskonały zabieg polecany zarówno kobietom, jak i mężczyznom w każdym wieku.
Blefaroplastyka – jakie efekty można uzyskać?
Blefaroplastyka jest zabiegiem jednorazowym – nadmiar tkanki usuwa się w trakcie jednej procedury. W pierwszych dniach po plastyce powieki są obrzmiałe. Szwy natomiast ściąga się po ok. tygodniu. Tuż po ustąpieniu opuchlizny można wstępnie ocenić rezultaty, jednak finalne efekty blefaroplastyki będą widoczne po całkowitym zagojeniu ran, co zwykle następuje po ok. 3–6 miesiącach. Co ważne, uzyskane efekty są trwałe.
Dzięki blefaroplastyce można uzyskać rezultaty, takie jak:
- korekcja opadania powiek górnych,
- usunięcie nadmiaru skóry na powiekach dolnych (tzw. worki pod oczami),
- usunięcie przepuklin tłuszczowych,
- poprawa napięcia skóry wokół oczu,
- przywrócenie pola widoczności,
- redukcja mrużenia powiek i pieczenia oczu,
- młodszy wygląd,
- pozbycie się kompleksów.
Interesuje Cię korekta powiek? Sprawdź, jak wygląda blefaroplastyka w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie na stronie kliniki lub umów się na konsultację, w trakcie której lekarz wyjaśni szczegóły dotyczące możliwych metod leczenia.