Pierwsi mieszkańcy w nowym bloku przy ul. Chrobrego

Pierwsi mieszkańcy w nowym bloku przy ul. Chrobrego

Budynek. Co o nim wiemy?

Co tak właściwie wiemy o nowym budynku znajdującym się przy ulicy Chrobrego poza tym, że celem jest powstania jest zapewnienie opieki osobom starszym i niepełnosprawnym? Dane wyglądają tak, że miejsce dla siebie znajdzie w nim pięćdziesiąt osób. Mieszkania zaś będą dwojakiego typu. Chodzi o mieszkania chronione i wspomagane, a oba te typy są nakierowane na niesamodzielne osoby, potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach. Jeśli chodzi o mieszkania chronione, to będzie ich sześć. Składać się będą z trzech sypialni oraz saloniku połączonego z kuchnią i łazienką. Liczba mieszkań wspomaganych wynosi 8, z czego połowa będzie jednoosobowa a druga połowa dwuosobowa.

Dla kogo przeznaczone są mieszkania?

Nowy budynek nie jest typowym blokiem mieszkalnym, gdzie wprowadzać się będzie cała śmietanka społeczna. Wręcz przeciwnie, jego powstanie nakierowane jest na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to nie tylko starszych osób, ale również tych, których w młodszym wieku dopadła choroba. Jakie konkretnie osoby wymagają całodobowej opieki? Między innymi chodzi o pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. To bardzo poważna choroba, która między innymi charakteryzuje się zanikiem mięśni. Osoba z taką przypadłością jest całkowicie wykluczona z samodzielnego życia i nie ma możliwości, aby mogła funkcjonować w społeczeństwie bezproblemowo.

Osoby takie nie mogą żyć bez asystenta, a rodzina czasami nie wystarczy. Nowym domu opieki usługi opiekuńcze będą świadczone 3 godziny dziennie przez cały tydzień.

Rekrutacja

Nie ogłoszono jeszcze oficjalnej rekrutacji, ale już można zapisać bliskich na listę chętnych. Prowadzi ją Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu. Jest na niej miejsce dla 51 osób. Nawet jeśli nie zdążymy się dopisać, to wciąż jest nadzieja, ze ktoś zrezygnuje.

Opieka rodzinna czy dom pomocy?

Kiedy w rodzinie pojawia się jakaś poważna choroba, to pojawia się zasadnicze pytanie. Czy osobą chorą powinni zająć się bliscy czy może jednak lepszą opcją będzie skorzystanie z usług odpowiedniego zakładu opiekuńczego. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Otóż rodzina ma ten plus, że jest ze swoimi bliskimi bezinteresownie. Możliwe jest więc utrzymanie więzi, która jest bardzo ważna w relacjach rodzinnych. Ma to jednak swoje złe strony, bo w trudniejszych chwilach osoba chora może przenosić swoją frustrację na swoich krewnych. A to z kolei może prowadzić stopniowo do zaniku więzi rodzinnych, czyli do sytuacji, w której nikt nie chce się znaleźć. Wtedy właśnie można pomyśleć, czy jednak obca osoba z zewnątrz nie będzie lepszym wyborem.

Inną sprawą jest to, że krewni nie zawsze są w stanie zapewnić taką opiekę. Muszą oni przecież również zajmować się swoim życiem, a więc mają mniej czasu i siły na pełne poświęcenie się dla innych. Bardzo trudne jest łączenie pracy i innych obowiązków z opieką nad chorą osobą. Poza tym większości osobom brakuje doświadczenia. Opieka jest bardzo wymagająca i może przerosnąć niejedną osobą. Nawet taką najbardziej ambitną i pracowitą. Szczere intencje więc nie wystarczą.