Skuteczne użycie drona policyjnego w walce z naruszeniami przepisów ruchu drogowego

Skuteczne użycie drona policyjnego w walce z naruszeniami przepisów ruchu drogowego

Funkcjonariusze świeckiej Komendy Powiatowej Policji zdołali skutecznie wykorzystać drona w zwalczaniu wykroczeń drogowych. Ten nowoczesny przyrząd służył im do monitorowania zachowań kierowców, którzy łamali przepisy, szczególnie ignorując znak B-20 „STOP”. W efekcie, policjanci mogli skuteczniej egzekwować przestrzeganie prawidłowych zasad ruchu drogowego.

Działania z użyciem policyjnego drona były prowadzone na skrzyżowaniu ulicy Armii Krajowej i Cukrowników w Świeciu, gdzie doszło do wielokrotnego naruszania przepisów przez kierujących. Jak podkreśliła kom. Joanna Tarkowska – oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu, głównym celem działań było penalizowanie jednego z najgroźniejszych wykroczeń – niezastosowanie się do znaku „STOP”.

Gdy operator drona dostrzegał naruszenie przepisów, które było jednocześnie rejestrowane przez kamerę urządzenia, natychmiast powiadamiał o tym policjantów z drogówki. Ci natomiast podejmowali interwencję wobec kierowców, którzy łamali przepisy.

Podczas akcji udało się zidentyfikować kilka osób, które zlekceważyły znak „STOP”. Jak mówi kom. Joanna Tarkowska, każdy z tych kierowców musiał liczyć się z konsekwencjami prawnymi za swoje działania. Mandat za tego typu wykroczenie wynosi 300 złotych, a dodatkowo nałożone zostają 6 punktów karnych. Funkcjonariuszka zapewnia, że to nie ostatnie tego typu działania i w dalszym ciągu planowane są operacje z wykorzystaniem drona policyjnego, skierowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach.