Pomorze apeluje do marszałek Witek. Chodzi o ustawę metropolitalną
Pomorze apeluje do marszałek Witek. Chodzi o ustawę metropolitalną
Pomorze zabiega o utworzenie metropolii na wzór tej, którą trzy lata temu ustanowiono na Śląsku. Dane ze Śląska dowodzą, że jest to korzystne dla budżetu, więc pomorscy samorządowcy chcą takich rozwiązań u siebie. Rok temu sporządzili stosowny projekt ustawy, który niestety nie doczekał się konkretnych procedur w sejmie.
Pomorze apeluje do marszałek Witek. Chodzi o ustawę metropolitalną, którą polski sejm miał się zająć już dawno. Rok czekania jednak nie przyniósł żadnych skutków, więc pomorskie samorządy zdecydowały się podjąć kroki. Przedstawiciele 59 samorządów, działających Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, zwrócili się do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, z prośbą o niezwłoczne rozpoczęcie prac nad ustawą.
Pomorze jak Śląsk
Sygnatariusze listu powołują się na wcześniejsze działania Sejmu. Chodzi o rozwiązania, jakie niedawno pojawiły sie na Śląsku. Proszą w swoim liście, aby podjąć analogiczne działania w województwie pomorskim. Przypominają Elżbiecie Witek, że jej decyzja będzie mieć decydujący wpływ na dalszy rozwój pomorskich powiatów, gmin i miast.
– By móc się dalej rozwijać z korzyścią dla wszystkich mieszkańców metropolii Pomorze potrzebuje tych samych instrumentów, jakie wdrożono na Śląsku. Dlatego tak potrzebna jest nowa forma współpracy, jaką jest związek metropolitalny. Utworzenie metropolii na Pomorzu to korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów – czytamy w liście.
Tworząc projekt ustawy, samorządowcy wzorowali się na planach, które doprowadziły do utworzenia Gornośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która kończy już 3 lata. Według oficjalnych danych budżet metropolii śląskiej powiększył się trzykrotnie w ciągu tego czasu. Pierwotnie wynosił on 362 mln a obecnie 1,218 mld złotych. Mamy więc dowód w naszych rękach, że ustawowe przyjęcie regulacji dotyczących działania metropolii może mieć kluczowy wpływ na prosperowanie danego obszaru. Dlatego właśnie pomorscy samorządowcy oczekują podobnych rozwiązań w swoim regionie. Pozostaje jedynie czekać, aż sejm zainteresuje się wnioskiem i podejmie ostateczne, decydujące kroki.
Metropolia kluczem w rozwoju Pomorzu
Jacek Karnowski, obecny prezes Rady OMGGS, stwierdził, że bez metropolii nie da się kontynuować rozwoju Pomorza. Poparli go pozostali członkowie okolicznych samorządów. Aby ruszyć sprawę do przodu spotkali się 12 lipca 2021 r., aby podpisać list adresowany do marszałek Witem. Pojawia się w nim prośba, aby uzupełnić porządek obrad któregoś ze zbliżających się posiedzeń o projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.
14 wrześnie minie już od rok, odkąd projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim (druk nr 646) trafił do sejmu. Starania o wprowadzenie zmian trwają jednak nieco dłużej, bo sięgają już roku 2015.
– Od 2016 roku solidarnie i konsekwentnie zabiegamy o uchwalenie ustawy dla naszego województwa, najpierw w ramach ogólnej ustawy o związkach metropolitalnych, podpisanej w 2015 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, następnie jako odrębnej ustawy na wzór tej dla woj. śląskiego – utrzymują sygnatariusze.