Archeologiczna wyprawa w Chrystkowie odkrywa tajemnice przeszłości sprzed 6 tysięcy lat

Archeologiczna wyprawa w Chrystkowie odkrywa tajemnice przeszłości sprzed 6 tysięcy lat

Badania archeologiczne nabrały tempa w małej, ale historycznie bogatej miejscowości Chrystkowo. Tam, gdzie już teraz odnaleźć można starą olenderską chatę i podziwiać malowniczy krajobraz nadwiślański, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) poszukują śladów osadnictwa sprzed więcej niż 6000 lat.

Zabytki te nie tylko zachwycają swoim wiekiem, ale także lokalizacją. Jak informuje Urząd Miejski w Świeciu, położenie domostwa w Dolinie Dolnej Wisły czyni odkrycia z Chrystkowa unikalnymi na skalę całego kraju.

Kierownictwo nad pracami badawczymi sprawuje doktorant UMK, Jerzy Czerniec, wspierany przez dr Kamila Adamczaka z Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UMK. Doświadczenie zawodowe gromadzi tu również grupa studentów archeologii z Torunia, uczestniczących w pracach jako wolontariusze. Finansowanie badań jest możliwe dzięki mini grantowi oraz hojności Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą i Gminy Świecie.

Prace archeologiczne w Chrystkowie mają trwać do końca sierpnia. Z niecierpliwością oczekujemy nowych informacji na temat postępów i znalezisk.