Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na wycieczkę
Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na wycieczkę
Gdański Szlak Wodociągowy to kolejny sposób na spędzenie czasu i małą wycieczkę. Zachęcamy do wzięcia udziału nie tylko mieszkańców Gdańska, ale również ludzi z okolic, których zaciekawi ten rodzaj wrażeń. Na tym spacerze można będzie poznać sedno działania wodociągów, a także nabyć wiedzą historyczną. Na szlaku znajdziemy nie tylko podziemny zbiorniki, ale też nowoczesną wieże ciśnień, oferującą nam taras widokowy.
Gdański Szlak Wodny – zwiedzanie
Obiekt będzie można zwiedzać jedynie z przewodnikiem i to niewielkich grupach. Dlatego zachęcamy, aby zapisać się z wyprzedzeniem. Jedno oprowadzenia powinno potrwać mniej więcej godzinę. Każdy zwiedzający zobaczy Zbiornik Wody Stara Orunia, dzisiaj uważany za zabytek. Wybudowano go z czerwonej cegły, a jego konstrukcja jest bardzo podobna do obiektów sakralnych. Osoby, bojące się nietoperzy powinny uważać, gdyż można tam spotkać dość dużo tych małych stworków.
Jakie jeszcze zbiorniki wodne czekają na turystów?
Następną atrakcją szlaku jest Zbiornik Wody Stary Sobieski, który liczy sobie aż 110 lat. W skali całej Europy jest on czymś naprawdę unikalnym. Ten podziemny obiekt charakteryzuje się świetną akustyką, a echo może tam roznosić się przez około 7 sekund. Następnie zwiedzamy Zbiornik Wody Kazimierz, czyli najmłodszy ze wszystkich zbiorników na szlaku.
Zwiedzaniu będą towarzyszyć także wystawy. Na przykład w Zbiorniku Sobieski zobaczymy wystawę poświęconą historii wodociągów. Najciekawszym jej elementem jest rekonstrukcja łazienki z pierwszej polowy dwudziestego wieku. W Starej Orunie zobaczymy projekcję zdjęć, przedstawiającą historię obiekty.