39. Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu

39. Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu

Trzydziesty dziewiąty Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu, to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń. Podczas jego trwaniach można usłyszeć piosenkę autorską charakteryzującą się twórczym podejściem do muzyki.

Organizacja tego festiwalu rozpoczęła się w 1984 roku. To wtedy po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w tego rodzaju zdarzeniu w Świeciu. Tradycję tę zapoczątkowali studenci z Torunia i Bydgoszczy. Teraz każdej jesieni spotykają się artyści, aby przedstawić swoją twórczość publice w Świeciu.

Wśród artystów grających na festiwalu są zarówno gwiazdy estrady jak i początkujący muzycy. Wydarzenie składa się z kilku części. Usłyszymy koncerty gwiazd ale też obejrzymy Konkurs Piosenki Osobistej. Na zakończenie będzie miał miejsce specjalny wernisaż.

14 października

  • Mariusz Lubomirski (20:00)

15 października

Kameralna Przestrzeń Widowiskowa

  • konkurs Piosenki Osobistej (12:00)
  • koncert Julity Zielińskiej, laureatki KPO z 2021 r. (20:00)
  • koncert laureatów (21:00)

Galeria Okno

  • wernisaż Agnieszki Jarosz (19:00)

Kim są gwiazdy festiwalu?

Mariusz Lubomski to jedna z głównych gwiazd festiwalu. Dla tych, którzy nie znają tego muzyka, wyjaśniamy, że występował w Opolu w 1987 roku. W tamtym czasie sam o sobie śpiewał, że ma ambitny repertuar i mało znaną twarz. Charakteryzuje się silnym głosem i charyzmą, co mogą zaświadczyć wszyscy jego wielbiciele. Potrafi też świetnie tańczyć, czym przekonał do siebie widzów i słuchaczy.

Nowy album muzyka ma tytuł „Sęk You”. Jego motywem są emocje, jakie człowiekowi towarzyszą w trakcie jego życia. Słowa napisał Sławek Wolski i da się w nich odczuć, że autor ma za sobą wiele życiowych doświadczeń. Każdy wrażliwy słuchacz powinien odnaleźć w tych linijkach coś dla siebie.

Celem jego sztuki jest wyrwanie z codzienności. Płyta jednak nie ma na celu dołowania ani powodowania smutnego nastroju. Autor sam wyjaśnia, że zależy mu na tym, aby odbiorca mógł się i wzruszyć, i uśmiechnąć.

Pozostali artyści, których zobaczymy i usłyszymy na Maratonie Piosenki Osobistej

Kolejną ciekawą postacią jest wokalistka z Gdańska Julita Zielińska. Sama pisze swoje własne teksty, które później wykonuje na scenie. Można ją było usłyszeć między innymi na Openerze. Jest styl polega na łączeniu brzmienia organicznego i elektronicznego. Gatunki, w których się specjalizuje to indie pop, soul, elektornika i jazz. Obecnie w skład jej formacji wchodzi 6 osób.

Kolejna artystka, Agnieszka Jarosz, również pochodzi z Gdańska, ale w trakcie studiów zaczęła współpracę z OKSiR-em w Świeciu. Tworzy między innymi ilustracje dla kwartalnika „Dom Wariatów” oraz pisze scenariusze do filmów z cyklu „Klucze do Obrazów”, które publikuje Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Prowadzi też zajęcia arterapertyczne dla Warsztatu Terapii Zajęciowej.