Park Pałacowy Ostromecko

Kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, w niewielkiej miejscowości Ostromecko, rozciąga się jeden z najciekawszych zespołów rezydencjonalnych w Kujawsko-Pomorskiem. Dwa pałace – rokokowy Stary i klasycystyczny Nowy – otoczone są ponad 36-hektarowym parkiem, który zaprojektował sam Peter Joseph Lenné, pruski mistrz architektury krajobrazu. To miejsce, gdzie historia arystokratycznych rodów splata się z kunsztem ogrodniczym i gdzie można poczuć atmosferę dawnych czasów bez muzealnej sztywności.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to nie tylko zabytek do obejrzenia, ale przestrzeń do spędzenia kilku godzin. Spacery alejkami, zwiedzanie pałacowych sal, a może koncert fortepianowy albo wystawa – w zależności od tego, co akurat się dzieje.

Park Pałacowy Ostromecko
Pałac Stary, Parkowa 1, 86-070 Ostromecko
★ 4.7
Ostromecko, malownicza miejscowość nieopodal Bydgoszczy, skrywa niezwykły zespół pałacowo-parkowy. Dwa pałace, Stary i Nowy, otoczone przez 36-hektarowy park zaprojektowany przez mistrza Lenné, oferują wyjątkowe doświadczenia. To idealne miejsce na relaks, spacer i odkrywanie historii, które zachwyca zarówno miłośników architektury, jak i natury.
Dlaczego warto tam pojechać?
  • piękne pałace z różnych epok
  • park zaprojektowany przez mistrza Lenné
  • możliwość uczestnictwa w koncertach
  • bogata historia arystokratycznych rodów
  • idealne miejsce na spacery i pikniki

Historia rezydencji nad Wisłą

Wszystko zaczęło się w XVIII wieku, kiedy wojewoda pomorski Paweł Michał Mostowski wzniósł tu barokową rezydencję w stylu saskiego rokoko. Ten Pałac Stary przetrwał do dziś i zachował swój pierwotny charakter. Prawdziwy rozkwit Ostromecka nastąpił jednak w XIX wieku, gdy majątek przeszedł w ręce arystokratycznej rodziny Schönborn.

Jakub Marcin Schönborn zlecił budowę Pałacu Nowego według projektu z pracowni Karola Fryderyka Schinkla – tego samego, który zaprojektował wiele berlińskich budowli. Budowa trwała od 1832 do 1849 roku. Klasycystyczna bryła, elegancka i monumentalna zarazem, idealnie komponowała się z otaczającym krajobrazem Doliny Dolnej Wisły.

Gdy w 1880 roku majątek przejął Albrecht von Alvensleben, który ożenił się z Marią Schönborn, rozpoczął się kolejny etap rozbudowy. Dodano Pałacyk Myśliwski w stylu neobarokowym, rozbudowano Pałac Stary, a przede wszystkim – upiększono park. Alvensleben wyposażył go w szpalery drzew, aleje i pergole. W latach 1905-1912 dobudowano salę balową i rozległe tarasy z balustradami, które łączyły się z parkiem i punktem widokowym na Wisłę.

Cesarz Wilhelm II Hohenzollern dwukrotnie odwiedził Ostromecko. Podczas wizyty w 1904 roku był z przepychem podejmowany w Pałacu Nowym, a pamiątkowy kubek z tej okazji przechowywano w skarbcu rodzinnym Alvenslebenów.

Park zaprojektowany przez mistrza

Peter Joseph Lenné to postać, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom historii ogrodnictwa. Ten pruski planista i architekt krajobrazu z tytułem ogrodnika królewskiego stworzył ponad 250 ogrodów w całej Europie. Jego dziełami są między innymi ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie czy ogrody we Frankfurcie nad Odrą i Wiedniu. W Polsce najlepszą jego realizacją jest właśnie Ostromecko.

Lenné miał jedną dewizę, której trzymał się niemal zawsze – szacunek do przyrody. Nie narzucał jej sztywnych form, ale wkomponowywał rezydencjalne ogrody w otaczające tereny leśne. Dlatego park w Ostromecku wygląda tak naturalnie, jakby ludzka ingerencja ograniczała się tylko do strzyżenia trawników i sadzenia kwiatów przy tarasach. To oczywiście przemyślana koncepcja, która sprawia, że przyroda urzeka tu szczególnie.

Na terenie parku rośnie około 4,5 tysiąca drzew, a ponad 60 z nich to pomniki przyrody. Część rosła tu jeszcze przed budową pałaców, wiele zasadzono podczas projektowania ogrodów. Spacerując alejkami, można natknąć się na potężne dęby, lipy czy klony – świadków historii tego miejsca.

Co zwiedzisz w Pałacu Nowym

Pałac Nowy to główna atrakcja kompleksu. Przechadzając się po salach na parterze, można poczuć atmosferę dawnych arystokratów. Każde pomieszczenie urządzone jest w stylu z epoki – jest jadalnia, salon ogrodowy, sala balowa i gabinet Schinkla, projektanta pałacu. Wnętrza zachowały bogactwo detali i wyposażenia, które pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało życie rodziny Alvenslebenów.

W Pałacu Nowym mieści się też Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. To zbiór historycznych instrumentów, które nie tylko można podziwiać, ale często słychać je podczas koncertów organizowanych w pałacowych salach.

Do budynku głównego przylega neobarokowy Pałacyk Myśliwski z lat 1891-1892 oraz sala balowa dobudowana w 1905 roku. Obecnie w obiekcie działa restauracja Pałacowa oraz hotel z 22 pokojami – można więc zostać tu na dłużej i w pełni zanurzyć się w atmosferze miejsca.

Pałac Stary i jego tajemnice

Starszy z pałaców, wzniesiony w XVIII wieku, reprezentuje styl saskiego rokoko. To dawna siedziba wojewody pomorskiego Pawła Michała Mostowskiego, która zachowała swój oryginalny charakter mimo późniejszych przebudów.

W Pałacu Starym znajduje się muzeum pianin, ale prawdziwą niespodzianką jest poddasze. Zgromadzono tam imponującą kolekcję blisko ośmiu tysięcy sów – figurek, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku z motywem tego tajemniczego ptaka. Ekspozycja zachwyca różnorodnością form, materiałów i stylów – od drobnych porcelanowych miniatur po duże, ręcznie wykonane okazy z różnych stron świata. Strych został zaaranżowany w klimatyczny sposób, który podkreśla jego lekko baśniowy charakter. To miejsce przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W pobliżu Pałacu Starego znajduje się włoski ogród – mniejszy, bardziej kameralny zakątek, który warto odwiedzić podczas spaceru.

Mauzoleum i inne atrakcje parku

Spacerując po parku, warto zajrzeć do Mauzoleum – dawnego miejsca spoczynku rodzin Schönbornów i Alvenslebenów, właścicieli Ostromecka. Powstało w 1887 roku jako przykapliczny cmentarz. Zbudowane na planie czworoboku i otoczone ceglanym murem, prowadzą do niego dwie bramy. Posadzka przy wejściu głównym ozdobiona jest efektowną mozaiką, a całość budowli porośnięta bluszczem.

Park to także idealne miejsce na zwykły spacer. Rozległe trawniki, aleje drzew, pergole i tarasy tworzą przestrzeń, w której można odpocząć od miejskiego zgiełku. W weekendy na tarasie działa letnia kawiarnia, gdzie można usiąść z kawą i podziwiać widoki.

W pobliżu zespołu pałacowo-parkowego znajduje się gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Stanisława oraz Jana Chrzciciela z 1630 roku. Wieża pochodzi z 1764 roku, a w chorągiewce iglicy widoczne są inicjały Pawła Mostowskiego, ówczesnego wojewody pomorskiego.

Dla kogo jest Ostromecko

To miejsce sprawdzi się dla różnych osób. Rodziny z dziećmi znajdą tu przestrzeń do spacerów i nietypową kolekcję sów na poddaszu, która wzbudza ciekawość najmłodszych. Miłośnicy historii i architektury docenią bogactwo zabytkowych wnętrz i historię arystokratycznych rodów. Pasjonaci przyrody będą zachwyceni parkiem Lennégo i pomnikowymi drzewami.

Ostromecko regularnie organizuje różnorodne wydarzenia – koncerty, spektakle teatralne, wystawy sztuki, wernisaże, konferencje i sympozja. Warto sprawdzić kalendarz wydarzeń przed wizytą, bo może akurat trafić się coś interesującego.

Informacje praktyczne – bilety, godziny, dojazd

Pałace i wystawy można zwiedzać indywidualnie w godzinach otwarcia. Zespół Pałacowo-Parkowy znajduje się w Ostromecku przy ul. Bydgoskiej 9, około 17 kilometrów od centrum Bydgoszczy w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej.

Dojazd: Najwygodniej dojechać samochodem – z Bydgoszczy to niecałe 20 minut jazdy. Można też skorzystać z komunikacji publicznej – do Ostromecka kursują autobusy z Bydgoszczy. Parking przy pałacu jest bezpłatny.

Czas zwiedzania: Na spokojne zwiedzanie obu pałaców i spacer po parku warto przeznaczyć minimum 2-3 godziny. Jeśli planuje się dłuższy odpoczynek, piknik na trawnikach czy wizytę w restauracji, można zostać na pół dnia.

Ceny biletów: Aktualne ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie palaceostromecko.pl lub pod numerem telefonu 785 250 182. Dostępne są bilety normalne i ulgowe, a także bilety rodzinne.

Godziny otwarcia: Zespół jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, choć godziny mogą się różnić w zależności od sezonu. Warto zadzwonić lub sprawdzić na stronie internetowej przed wizytą, szczególnie w dni świąteczne i długie weekendy.

Kontakt: [email protected], tel. 785 250 182

W kompleksie działa restauracja Pałacowa, która została wpisana na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza – można więc połączyć zwiedzanie z degustacją regionalnych potraw. Dla tych, którzy chcą zostać dłużej, dostępny jest hotel z 22 pokojami.