Czytelnictwo w województwie pomorskim. Dane nie zachwycają

Czytelnictwo w województwie pomorskim. Dane nie zachwycają

Czytelnictwo w województwie pomorskim. Dane nie zachwycają

Czytelnictwo w województwie nie wypada najlepiej. Przeciętny mieszkaniec województwa wypożycza jedynie 12,4 książki rocznie. Na Pomorzu znajduje się obecnie 316 bibliotek, co oznacza jedną bibliotekę na 7426 mieszkańców.

Jak często pomorzanie pożyczają książki?

Jak często mieszkańcom Pomorza zdarza się zajrzeć do biblioteki, aby wypożyczyć książkę? Niestety nie wielu obywateli ma ten nawyk i dlatego w bibliotekach nie ma tłumów. Okazuje się, że przeciętny mieszkaniec regionu wypożycza rocznie 12,4 książki. Jest to mniejsza wartość niż w skali krajowej, gdyż przeciętny Polak wypożycza ich 16.

Kto jest winny takim niskim statystykom? Mamy świetną okazję do tego, aby obalić tu pewien stereotyp. Mogłoby się wydawać, że ludność miejsca jest bardziej oczytana i obyta z kulturą, ale rzeczywistość pokazuje co innego. To właśnie mieszkańcy miast zaniżają te statystyki.

Biblioteki w województwie pomorskim

Pomorze nie cierpi na brak bibliotek, ale na brak zainteresowania nimi. Na terenie województwa znajduje się ich 316, więc wypada lepiej niż lubuskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, opolskie i świętokrzyskie. Problem jednak polega na tym, że nie zbyt wiele osób chce z tych bibliotek korzystać. Zbiory książek wcale nie są takie małe i cały czas czekają na głodnych wiedzy czytelników. Znaczna ich część jednak jeszcze trochę sobie poczeka, gdyż zainteresowanie wypożyczalniami wcale nie rośnie, a wręcz przeciwnie. Dane te wypadają kiepsko, jeśli porównamy je z wynikami krajowymi. Na statystyczną bibliotekę w Polsce przypada 4917 osób.

Czytelnictwo w Polsce osłabło w 2020 roku


W 2020 roku mogliśmy zaobserwować znaczący spadek czytelnictwa. Z powodu ograniczeni działalności bibliotek, mniej osób wypożyczało książki. Według danych GUS-u w ubiegłym roku ok. 5 milionów Polaków pożyczało książki o łącznej liczbie 77,5 miliona tomów. Dochodzi do tego 2,4 miliona materiałów, znajdujących się w zbiorach specjalnych. Dane z 2019 roku wyglądały dużo lepiej, gdyż wtedy użytkowników bibliotek było w Polsce 6 milionów, a liczba książek, które łącznie wypożyczyli wyniosła 102,7 miliona. Mamy więc do czynienia ze spadkiem rzędu 17,8 (liczba czytelników) i 24,5% (liczba wypożyczonych książek).

Czy wcześniej było lepiej?

Niestety województwo pomorskie już wcześniej zdobywało słabe wyniki. Wystarczy spojrzeć chociażby na rok 2019, gdzie również pomorzanie zdobyli najsłabszy wynik w kraju. Jeśli zaś chodzi o liczbę mieszkańców na jedną bibliotekę, to liczba ta ciągle rośnie. Nie ma więc za bardzo co zasłaniać się kryzysem z 2020 roku, gdyż nie ma on większego wpływa na pozycję Pomorza na arenie ogólnokrajowej.

Dlaczego czytelnictwo jest ważne?

Spadające czytelnictwo może się wydawać błahą sprawą, ale może mieć ono negatywne konsekwencje. Jednym z powodów niskiego rozwoju w czasach zamierzchłych był analfabetyzm. Sukcesy czekały więc głównie na osoby, które umiały się odnaleźć w świecie i korzystać ze swoich zasobów. Zwykle były to osoby bogate, które nabywały określone umiejętności dzięki wychowaniu się w odpowiedniej rodzinie. Kiedy jednak edukacja stała się powszechna, a problem analfabetyzmu zmalał, rozwój poszedł błyskawicznie do przodu. Oczywiście nikt nie twierdzi, że grozi nam analfabetyzm, ale korzystanie z dzieł pisanych może mieć bardzo korzystny wpływ na naszą psychikę i brać udział w naszym rozwoju.