Spotkanie przywódców UE poświęcone będzie ożywianiu gospodarki
Świat - Wiadomości zagraniczne ec.europa.eu / 08 grudnia 2011
altPodczas szczytu w Brukseli (8-9 grudnia) rozmowy dotyczyć będą potrzeby wzmocnienia zarządzania gospodarczego w strefie euro, kwestii energetycznych oraz możliwości przyjęcia do UE nowych członków.

Europejscy przywódcy przyjrzą się aktualnej sytuacji gospodarczej w Europie oraz dokonają przeglądu dostępnych środków stymulujących wzrost i zatrudnienie.

Rozpatrzą propozycje dotyczące monitorowania projektów budżetów i ograniczania deficytów English we wszystkich krajach strefy euro. Z myślą o krajach znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej i wymagających pomocy omawiana będzie możliwość wprowadzenia jeszcze ściślejszego nadzoru gospodarczego i budżetowego English .

Zmiana traktatu
Szczyt służyć będzie również przeanalizowaniu potencjalnych korzyści z wyemitowania przez kraje strefy euro wspólnych obligacji: mogłyby one przyczynić się do obniżenia i ustabilizowania stóp procentowych, jakie mają zastosowanie do pożyczek zaciąganych przez europejskie kraje.

Komisja przedstawiła trzy warianty dotyczące tzw. obligacji stabilizujących English obejmujące analizę potencjalnych skutków prawnych i finansowych. Konieczne może okazać się wprowadzenie zmian do traktatu lizbońskiego, który określa zasady funkcjonowania Unii Europejskiej.

Plan w sprawie energii
Rada Europejska wiele uwagi poświęci zapewne również kwestiom energii: bezpieczeństwu jej dostaw, jej cenom oraz zrównoważonej energii.

Dyskusje dotyczyć będą środków mających zwiększyć oszczędność i wydajność energii English . Wprowadzenie takich środków prawnie zobowiązałoby państwa członkowskie do tego, by poprawić swoją efektywność energetyczną na etapie produkcji, dystrybucji i konsumpcji.

Przyniosłoby to wiele znaczących korzyści finansowych i gospodarczych. Skorzystałby na tym również rynek pracy, a konsumenci płaciliby mniej za energię.

Przywódcy UE wezwali też do utworzenia do 2014 r. wspólnego rynku energii. Kupowanie i sprzedawanie energii w innych krajach UE stałoby się wtedy jeszcze prostsze. Co więcej, otwarty rynek z inteligentną i zintegrowaną infrastrukturą byłby bardziej konkurencyjny.

Rozszerzenie Unii
Podczas szczytu poruszona zostanie również kwestia przyjęcia do UE nowych członków. Kolejne rozszerzenie byłoby korzystne z punktu widzenia strategicznych interesów Unii oraz jej bezpieczeństwa i dobrobytu. Komisja zaleciła otwarcie negocjacji z Czarnogórą. Zaproponowała również przyznanie Serbii statusu kraju kandydującego – od tego rozpoczyna się cały proces akcesyjny.

Chorwacja znajduje się w fazie ostatnich przygotowań do tego, by zostać 28. członkiem UE. Negocjacje zakończyły się w czerwcu, następnym etapem będzie podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia.
W Chorwacji wkrótce odbędzie się referendum w sprawie przystąpienia do UE, planowanego na 1 lipca 2013 r.
Proces rozszerzenia – pozytywny bodziec dla Europy Szczyt Rady Europejskiej (8-9 grudnia) – porządek obrad
 
Joomla SEO powered by JoomSEF

°C

 

  • °C °C

  • °C °C

  • °C °C

  • °C °C

Sprawdź pogodę w innych miastach

Znajdź w Świeciu

  • Firmy
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Medyczne
Szukaj:  
 
Wybierz kategorię
Szukaj:  
 
Wybierz kategorię
Szukaj:  
 
Wybierz kategorię
Szukaj:  
 
Wybierz kategorię